Veľkonočná bitka v Karpatoch

Prvá sv. vojna zasiahla aj šesť obcí slovenského územia Karpát. Boje, ktoré sa na nich odohrali medzi ruskými a rakúsko-uhorskými vojskami, od 24. marca do 13. apríla 1915, sú označované ako Veľkonočná bitka v Karpatoch. viac

Boje v Karpatoch

Prvá svetová vojna je považovaná za najväčší ozbrojený konflikt v histórii Slovenska. Bojovali proti sebe krajiny Trojspoloku (Nemecko, Rakúsko – Uhorsko, Turecko) a Dohody (Anglicko, Francúzsko, Rusko). Slovenskí vojaci museli bojovať za Rakúsko-Uhorsko a koncom roka 1914 obsadili ruské vojská dnešný  Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Sninu, Stropkov a Svidník.

 

Tieto územia nadobudli od novembra 1914 do mája 1915 strategický význam a karpatský úsek Východného frontu  sa stal miestom intenzívnych bojových operácií, ktoré rozhodovali o ďalšom priebehu prvej svetovej vojny.

Boje v Karpatoch  sa vo svojej vrcholiacej fáze v januári až v apríli 1915 stali jedným z najvýznamnejších a najkrvavejších bojísk vojny, ktorá mala vplyv na celý život Slovákov. Protestné verejné výroky sa trestali väzením, ženy pracovali na poliach aj v továrňach, kostolné zvony sa ničili na odlievanie kanónov, dediny upadali.

 

Veľkonočná bitka v Karpatoch

Boje, ktoré sa konali medzi ruskými a rakúsko-uhorskými vojskami v Karpatoch, od 24. marca do 13. apríla 1915, sú označované ako Veľkonočná bitka v Karpatoch. Ich najkrvavejšia epizóda sa odohrávala východne od rieky Laborec, medzi obcami Svetlice a Výrava. Ruským vojskám sa síce nepodarilo prelomiť  rakúsko-uhorskú obrannú líniu, ale stálo to životy tisícov vojakov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!