Poľovnícka hudba

Poľovnícka hudba má dlhú históriu. V minulosti slúžila aj ako poľovnícke signály, dnes má estetickú funkciu. Trubači sa zúčastňujú poľovačiek, súťaží, vystúpení či seminárov. Počuť ich môžeme aj na tzv. Hubertových jazdách, jarmokoch. viac

História poľovníctva siaha do ďalekej minulosti a rovnako aj história poľovníckej hudby. Veľké parfornské poľovačky sprevádzané množstvom psov, honcov, strelcov a najmä panovníkov potrebovali tiež hudobný doprovod, ktorý slúžil aj ako poľovnícke signály. Dorozumievalo sa nimi v revíroch, a to aj na veľké vzdialenosti. Trúbením medzi sebou poľovníci oznamovali začiatok a koniec poľovačky či prestávku počas poľovania. V roku 1971 boli na našom území oficiálne spracované Slovenské poľovnícke signály od autorov Andrašovana a Porubana. Dovtedy sa hrali prevažne prevzaté skladby.

 

Hudobné nástroje

V poľovníckej hudbe sa používajú dychové nástroje lesnica a lesný roh, ktoré môžu byť klapkové a bezklapkové. Hudobník, ktorý hrá na lesnicu sa volá lesničiar, na lesnom rohu hornista. Všeobecne sa hráčovi hovorí trubač.

 

Úcta k prírode

Dnes má poľovnícka hudba estetickú funkciu. Pôsobí reprezentačne, vyvoláva pocit majestátnosti a oficiálnosti, úcty a vďaky prírode.

Od roku 1978 sa každoročne usporadúva súťaž v trúbení poľovníckych signálov. Skúsenosti a znalosti získavajú mladí trubači na stredných lesníckych školách v Prešove, Považskej Bystrici a v Liptovskom Hrádku. V okolí týchto miest sa každoročne konajú súťaže, plesy, semináre a kurzy v trúbení. Trubači sprevádzajú aj tzv. Hubertove jazdy, ktoré sú zasvätené patrónovi poľovníkov a jazdcom na koňoch (v Betliari, Tatranskej Lomnici, Bijacovce atď.).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!