Zázračný útek sv. Kingy do Pienin

Útek sv. Kingy zdokumentovaný Janom Długoszom povzbudzoval ľudovú predstavivosť. Pred tatárskym nájazdom opustila kňažná Stary Sącz, aby sa ukryla v Pieninách. viac

Útek sv. Kingy zdokumentovaný Janom Długoszom povzbudzoval ľudovú predstavivosť. Pred tatárskym nájazdom opustila kňažná Stary Sącz, aby sa ukryla v Pieninách. Keď sa blížili, podarilo sa jej zadržať ich nadprirodzenými silami. Záchranou seba a svojej družiny vytvorila... Dunajec a Pieniny.Keď na Európu doľahol mongolský víchor, horská pevnosť na Zámkovej hore (poľ. Góra Zamkowa) sa priradila k málu nedobytných pevností. Jej staviteľka, kňažná Kinga, sa musela rozhodnúť za dramatických okolností. Spolu so 70 mníškami zariadila rýchly pochod do Stareho Sącza, do malého refúgia (útočiska), situovaného vysoko v horách. O tomto úteku sa v pamäti ľudí zachovalo mnoho rozprávaní, v ktorých sa historické fakty poprepletali s rozprávkovou fantastikou.

Trasa klarisiek pravdepodobne viedla cez Obidzu a ďalej po horských chodníkoch, cez brod Dunajca, polia Krasu a pieninské cestičky. Veľmi zvláštne boli peripetie tohto „zázračného” úteku. Tatári, ktorí sa každým krokom približovali k mníškam, sa zastavovali, ohúrení nevysvetliteľnými javmi. Legenda vraví, že Kinga poodhadzovala všetky predmety zo seba a tie sa menili na prekážky a prenasledovateľov spomaľovali. Hrebeň sa premenil na hustý les, stuha na Dunajec, ruženec na pohorie Pieniny. Keď sa Kinga postavila na kameň, naveky v ňom ostala jej stopa, keď si poranila nohy o ostré skaly, z kvapiek krvi vyrastali červené klinčeky, a z kvapiek jej potu zas biele. Na Krase sa stal známy zázrak s pšenicou, ktorá vyrástla za jednu noc. Najväčší zázrak sa však mal stať na Zámkovej hore.

Mníšky obliehané Tatármi boli vďaka modlitbe svojej kňažnej uchránené! Podľa legendy zhodila Kinga šatku a tá sa zmenila na hmlu. V zmätku strieľali tatárski lukostrelci do seba, a keď sa rozpútala búrka, preľaknutí utiekli. Podľa Jana Długosza, autora Života sv. Kingy, bol hrad skutočne ubránený a zásah nadprirodzených síl sa ukázal ako posledná záchrana. Všetky tieto príbehy sa stali studnicou mnohých literárnych diel.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie