Pieninská pustovňa a jej obyvatelia: Stachura a Kasprowicz

Vznikla náhodou a takmer polstoročie spolutvorila atmosféru Pienin. viac

Vznikla náhodou a takmer polstoročie spolutvorila atmosféru Pienin. Pustovňa na Zámkovej hore (poľ. Góra Zamkowa) priťahovala turistov príbehmi o sv. Kinge, neobyčajnou vôňou čaju a výstrednými zvykmi jej obyvateľov. Hoci mali literárne priezviská, do histórie Pienin sa nezapísali ako ľudia pera, ale ako pustovníci. Všetko sa začalo vtedy, keď 600 rokov po smrti Kingy vznikla iniciatíva vyhĺbiť do skaly jamu a umiestniť tam sochu blahoslavenej kňažnej. Bola posvätená v roku 1904. Odvtedy sa každý rok prvú nedeľu po spomienke na sv. Kingu koná slávnostná svätá omša. A socha, ktorá bola pred časom renovovaná, stojí dodnes.

Po skončení stavebných prác sa v šope postavenej robotníkmi usídlil prvý pieninský pustovník Władysław Stachura. Táto srdečná osobnosť zmizla z pieninskej scenérie počas 1. svetovej vojny. Po ňom sa objavil ďalší, Wincenty Kasprowicz, ktorý prežil v pustovni celých 25 rokov. Jeho zaujímavý charakter sa zapísal do pamäte obyvateľov Krościenka nad Dunajcom a priťahoval mnohých návštevníkov. Vďaka nemu sa horami každý deň ozýval zvon, umiestnený nad pustovňou. Sám pustovník každé ráno schádzal do mestečka, aby sa zúčastnil na sv. omši. Slávnym sa však stal kvôli miestu na spanie, ktorým bola truhla. Okrem toho varil vynikajúci čaj, hostil ním prichádzajúcich a tí so zatajeným dychom počúvali príbehy o zázrakoch sv. Kingy. Vďaka pamätným knihám sa dodnes zachovali úryvky oslavujúce tento výborný nápoj.

Postava Wincenta Kasprowicza bola zakomponovaná aj do krásnej literatúry, a to vďaka Janovi Wiktorovi, krakovskému spisovateľovi a milovníkovi Pienin. Okolo pustovníka vytvoril epizódy svojich príbehov a mýtov.

Keď v roku 1949 udrel počas búrky do pustovne blesk a spálil ju, vedenie Pieninského národného parku nedalo súhlas na jej obnovenie. Pustovník opustil hory a usadil sa v Poznani.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie