Záhadný príbeh názvu Tri Koruny

Vrch niesol počas svojej histórie tri rôzne pomenovania. Najprv sa volal jednoducho Pieniny a vďaka eremitom z Červeného Kláštora Koruna. viac

Vrch niesol počas svojej histórie tri rôzne pomenovania. Najprv sa volal jednoducho Pieniny a vďaka eremitom z Červeného Kláštora Koruna. Pred 150 rokmi bol chybou premenovaný na Tri Koruny. Svojím divným tvarom priťahoval prírodovedcov. Na začiatku boli Pieniny a nikto presne nevie, odkiaľ sa vzal ich názov. Možno je pozostatkom keltských osadníkov spred takmer dva a pol tisíc rokov. Svedčila by o tom podobnosť s Apeninami, keď základ „pen” mal v jednom z ich nárečí označovať horu. Miestne obyvateľstvo odpradávna takto nazývalo miestnu polianku pod dnešným štítom Tri Koruny. Pomenovanie sa prirodzene roztiahlo na horský masív a neskôr na celé pohorie.

S príchodom kamaldulských mníchov do Červeného Kláštora na začiatku 18. storočia sa začal používať alternatívny názov. Mnísi pochádzali z talianskej kongregácie z okolia Perugie a všetky nové strediská pomenovávali: Eremus Conventus Montis Coronae (Pustovňa korunnej hory). Usadili sa v starom kláštore kartuziánov pod vrchom, ktorý svojím tvarom tak živo pripomínal tvar koruny, že sa začal používať nový názov vrchu. V 19. storočí sa neraz používalo „Korunné hory”, čiže Pieniny.

Názov Koruna sa obecne používal na mapách, v opisoch a v reči okolitých obyvateľov. A tu sa zrazu, skoro 150 rokov po tom objavila konkurencia: Tri Koruny. Nikto presne nevie, prečo vznikol nápad premenovať tento vrch. Prijalo sa, že kvôli dôležitej publikácii – prvému tatranskému bedekru. Sprievodca po cestách na Babiu Horu, do Tatier a Pienin vydaný v roku 1860, ktorého autorom bol prírodovedec pionier a kňaz Eugeniusz Janota, už obsahoval nový názov. Či to bola chyba samotného autora, alebo zápis alternatívneho názvu – nevedno. Na základe Janotovej autority sa názov všeobecne prijal a starý vytlačil. Najzaujímavejšie však bolo to, že mnoho významných geografov pri opise Troch Korún robilo ďalšie a ďalšie chyby pri opise vrchu. Miestni gorali a pocestní odôvodňovali nový názov používaním číslovky „tri” ako mimoriadneho symbolu. Hoci, keď sa lepšie prizrieme, hrotov na štíte Koruny nie je menej ako ... 9!

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie