Splav Prielomom Dunajca – temný, sakrálny, milostný obrad

O pltníkoch, ktorí splavovali drevo, sa písalo už dávno. Ale až v 19. storočí si na plte sadli prví turisti. viac

O pltníkoch, ktorí splavovali drevo, sa písalo už dávno. Ale až v 19. storočí si na plte sadli prví turisti. Splavy sa pre ščavnických hostí organizovali s veľkou pompou. Pri goralskej hudbe a za výstrelov z mažiarov. Skutočnú hrôzu vzbudzovali nočné splavy … Začiatky splavu Prielomom Dunajca siahajúce do druhej alebo tretej dekády 19. storočia, nie sú presne známe. Nápad prevážať hostí na pltníckych brvnách cez stred Pienin sa rozšíril v 30 rokoch. Vtedy začal Józef Szalay, majiteľ ščavnických kúpeľov, organizovať splavy ako turistickú atrakciu pre hostí, ktorí navštívili kúpele. Kúpeľní hostia nasadli do loďky z opracovaných brvien, navzájom previazaných, ktoré viedol pltník. Celú výpravu viedol najskúsenejší z nich, slávu získal ščavnický šoltés Salamon, ktorého charakter sugestívne opísal Wincenty Pol.

Splav sa začínal v Čorštýne. Reťazec pltí sa opatrne posúval za zvukov goralskej hudby. Pri vrátach prielomu sa lode pribíjali k brehu. Hostia si obzreli Červený Kláštor a najedli sa v hostinci, kde si tiež vypočuli povesti o nezvyčajnej postave brata Cypriána, svietiacej v tmavých dejinách kláštora. Keď si znovu sadli do lodiek, pltníci ich zabávali množstvom príbehov: o Jánošíkovom skoku, o skamenených mníchoch, o ceste, ktorú uzavreli skaly, o zázračnom prameni, a predovšetkým o kňažnej Kinge. Hostia zahĺbení do príbehov pociťovali hrôzu v obkľúčení skál a posvätnú pokoru voči majestátnosti hôr, ale vedeli sa aj dobre baviť, najmä vtedy, keď na pltiach nechýbalo víno a mažiare, ktorých výstrely zanechávali mnohonásobnú ozvenu.

Stávalo sa však aj to, že pri splavoch v noci, pri svetle pochodní a mesačného svitu lode ľahšie narazili do kameňov a bolo počuť krik topiacich sa. Nad vodou sa vtedy vznášala zlovestná hrôza.

Existuje niekoľko desiatok literárnych nadväzností na splavy, niektoré z nich patria medzi literárne perly, ako napríklad verše Adama Asnyka:

Plujme teda do temnoty a nočného ticha,

Do krajiny divov, snov a hmly

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!