Maciek Dziedzina-Wiwer – pieninský Jánošík

Nedostatok bohatých príbehov o pieninských zbojníkoch vyvážil Michał Słowik-Dzwon. V skvelom románe Býčí roh (poľ. Turowy róg) opisuje príbeh Maćka Dziedziny-Wiwra zo Ščavnice. viac

Nedostatok bohatých príbehov o pieninských zbojníkoch vyvážil Michał Słowik-Dzwon. V skvelom románe Býčí roh (poľ. Turowy róg) opisuje príbeh Maćka Dziedziny-Wiwra zo Ščavnice. Tento pobožný a „hrdý” zbojník, ktorý napádal panské sídla a kláštory, prežil 100 palíc, aby vstúpil cisárovu armádu.Veľmi strohé sú zmienky o pieninských zbojníkoch. Pramene vymenúvajú niekoľkých, ktorí sa v tomto priestore vyskytovali, spomedzi nich historický Baczyński z okolia Tylmanowej. „Pieninského barda” Michała Słowika-Dzwona to však neznechutilo. Tento goral zo Ščavnice, ktorý mal prečítaného celého Tetmajera aj Witkiewicza, zanechal po sebe dielo Býčí roh - „pieninskú epopeju” vysokej hodnoty.

Hrdinom tohto príbehu je fiktívna postava zbojníka Maćka-Dziedzinu-Wiwra – postava, ktorá v ničom nezaostávala za Jánošíkom. Každý rok na jar Maciek tasil starý, býčí roh, aby z vrchu Jarmuta zvolal svojich kumpánov. Táborili na polianke v lesoch Radziejowej, s krásnym výhľadom na Pieniny a Tatry. Tam tiež prijímali nových členom, dodržujúc zbojnícky obrad, a pripravovali lúpežnícke výpravy. Vždy „hrdí”, plní humoru, svojím spôsobom pobožní, dávali príučku okolitým pánom, bohatým kláštorom aj bohatším gazdom. Až na konci, po rozličných peripetiách a zrade tovariša, padli do rúk rakúskych súdov. Súd Maćka v Nowom Sączi je hotový materiál na vynikajúcu filmovú scénu. Vďaka príhovoru svojej milej, zbavený najvyššieho trestu, prežil 100 úderov bukovým kyjom, ktoré mu boli uštedrené pred očami ščavnických krajanov. Keď sa úplne vyzdravel, bol donútený vstúpiť do rakúskej armády.

V tomto románe opísal Słowik-Dzwon fiktívnu históriu zjavenia kamennej sochy Matky Božej Ruženovej, takzvanej zbojníckej, v Ščavnici. Nedávno zreštaurovaná socha stojí dnes v blízkosti autobusovej stanice. Podľa Słowika sa tu mala kaplnka zjaviť v dôsledku podvodu jedného zo zbojníkov, ktorý ju predal pri Kežmarku nevedomému Ščavničanovi.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!