Pieninský Ikaros – brat Cyprián z Červeného Kláštora

Čo má spoločné mních zo 17. storočia s Leonardom da Vinci? Legenda hovorí, že skonštruoval lietajúci stroj. viac

Čo má spoločné mních zo 17. storočia s Leonardom da Vinci? Legenda hovorí, že skonštruoval lietajúci stroj. Historici zdôrazňujú, že dobre poznal bylinky a bol lekárom. To, ako to bolo naozaj, sa pokúša priblížiť film nakrútený v roku 2011. Legenda o bratovi Cypriánovi z Červeného Kláštora bola jedným zo živých príbehov, ktoré spisovali cestovatelia v 19. storočí. Spomínaný enigmatický mních mal byť konštruktérom čudného stroja porovnávaného s vynálezom Leonarda da Vinciho. Cypriánov let sa mal začať na štíte Troch Korún, a skončiť, podľa jednej z verzií – v tatranskej kotline Morského oka. Tam sa zúfalý mních premenil na skalu, ktorú dodnes obdivujú turisti.

Historický výskum dokázal, že postava Cypriána bola autentická. Franz Ignatz Jäschke pochádzal zo Sliezska a neznámym spôsobom sa v 18 storočí dostal do kamaldulskej pustovne. V tom čase sa Červený Kláštor stal jedným z najdôležitejších kultúrnych centier, ktoré pôsobilo na Slovensku. Cyprián sa zapísal do dejín kláštora ako bylinkár a lekár. Dodnes sa zachoval jeho starostlivo vypracovaný herbár.

Legenda sa však riadi svojim zákonom, obohacuje aurou rozprávkovosti a nezvyčajnými peripetiami. Literárne ju spracoval Jan Wiktor, a to hneď dvakrát. Nedávno bol znovu vydaný jeho historický román z roku 1948 Okrídlený mních (poľ. Skrzydlaty mnich). Inú verziu vytvoril Wiktor vo svojej neskoršej knižke: Láska uprostred horiacich hôr (poľ. Miłość wśród płonących wzgórz). V oboch prípadoch je Cyprián vzbúrencom, ktorý sa postaví feudálnemu usporiadaniu, ktorý panuje vo vtedajšom svete.

Nedávno predstavila novú verziu príbehu mnícha slovenská režisérka Mariana Čengel-Solčanská vo svojom filmovom debute Legenda o lietajúcom mníchovi. Vznikol zaujímavý film okrášlený mnohými pieninskými scenériami.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!