Karpatsko-duklianska operácia

Karpatsko-duklianska operácia je považovaná za jednu z najväčších horských bitiek 2. sv. vojny a začiatok oslobodzovania Slovenska spod nacistickej nadvlády. Odohrávala sa na severovýchodnom Slovensku na jeseň v roku 1944. viac

Karpatsko-duklianska operácia je považovaná za jednu z najväčších horských bitiek 2. sv. vojny a začiatok oslobodzovania Slovenska spod nacistickej nadvlády. Odohrávala sa na severovýchodnom Slovensku na jeseň v roku 1944. Jej cieľom bolo spojiť povstalcov SNP so sovietskymi armádami. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená.

 

Zbytočné životy?

Karpatsko-duklianska operácia je pomenovanie pre oslobodzovaciu operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk. Cieľom bolo prelomiť nemecké obranné povstanie v poľskom meste Krosna, prekročiť Dukliansky priesmyk štátnej hranice a pokračovať smerom na Svidník, Prešov.

 

Po nezdaroch sa 8. septembra 1944 konečne podarilo prekonať prvé pásmo nemeckej obrany, 20. septembra aj druhé pásmo a mesto Dukla. Útoky a oslobodzovanie obcí pokračovali a 6. októbra ovládli sovietski a česko-slovenskí vojaci aj Dukliansky priesmyk. Tento deň bol vyhlásený  za Deň československej armády.

Sovietskym jednotkám sa však nepodarilo postúpiť podľa plánov a dosiahnuť Svidník. V tom čase nemecké vojská potlačili povstaleckú armádu na strednom Slovensku a velenie 1. ukrajinského frontu rozhodlo Karpatsko-dukliansku operáciu zastaviť. 

 

V Karpatsko-duklianskej operácii prišlo o život niekoľko tisíc vojakov (odhady sa pohybujú okolo 52 000) a 88 tisíc bolo ranených. Ostala po nich spomienka v podobe Pamätníka československých vojakov v okrese Svidník.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!