Seweryn Goszczyński – Kolumbus Podhalia

Kto navštevoval poľské hory pred 200 rokmi? Okrem hľadačov pokladov iba výskumníci a náhodní pocestní. Až texty Seweryna Goszczyńského strhli lavínu. viac

Kto navštevoval poľské hory pred 200 rokmi? Okrem hľadačov pokladov iba výskumníci a náhodní pocestní. Až texty Seweryna Goszczyńského strhli lavínu. Tatry sa stali populárne medzi spisovateľmi, umelcami aj ľuďmi neskrotnej povahy. Tak sa rodil vysokohorský turizmus.Keď sa v roku 1832 Seweryn Goszczyński vybral na svoju tatranskú cestu, mal o Tatrách len hmlisté predstavy. Predtým čítal opisy Karpát otca poľskej geológie - Stanisława Staszica. Ani vtedy nechodil po Tatrách nikto okrem pastierov, pytliakov a zbojníkov, hľadačov pokladov a vedcov, hory strašili – neboli cesty ani úkryty a všade sa potulovali medvede a vlky.

Avšak už v 18. storočí sa zrodili módne výlety do Álp. Alpské štíty maľovali a opisovali v poémach. Potom prišli na rad Karpaty. Prichádzala epocha romantizmu.

Keď po porážke novembrového povstania odsúdili Goszczyńského na trest smrti, ten sa rozhodol ukryť u svojho priateľa v obci Łopuszna v regióne Podhale. Týmto spôsobom realizoval svoj životný sen – cestu do Tatier. Vychovaný na ukrajinských nížinách začal nádejný básnik dôkladne zaznamenávať všetky úvahy počas niekoľkomesačnej cesty. Niektoré fragmenty publikoval v tlači, celý Denník z cesty do Tatrov (poľ. Dziennik podróży do Tatrów) vyšiel až po skoro 30 rokoch.

Goszczyński však nepísal len o horách, písal aj o goraloch, o ich kultúre a religiozite, citoval povesti o Jánošíkovi, zhromažďoval piesne a pripravil aj nárečový slovník. Ľudia ho fascinovali rovnako intenzívne ako príroda a dejiny. Najviac času strávil na dvore Tetmajerovcov v Łopusznej, ale istý čas pobudol aj na fare vo Frídmane. Absolvoval tri výpravy do Tatier, chodil po Gorciach, navštevoval Čorštín. Všade hľadal duchovný prvok.

Je prekvapujúce, že jeho Denník ostáva dodnes lákavým čítaním a ďalšie a ďalšie vydania okamžite miznú z pultov kníhkupectiev.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!