Spev goralov – živá tradícia

Kedysi znela na tatranských holiach, v domoch a kostoloch hudba. Goralské piesne sa veľmi odlišovali od nížinných, tatranské od pieninských, spišských či oravských. viac

Kedysi znela na tatranských holiach, v domoch a kostoloch hudba. Goralské piesne sa veľmi odlišovali od nížinných, tatranské od pieninských, spišských či oravských. Živá tradícia tohto spevu pretrvala dodnes, no nie je ľahké nájsť ju v čistej forme … keď ešte nebolo rádio ani televízia, CD a MP3 prehrávače, znela vo svete živá hudba. Spievali všetci a v rôznych situáciách. Pastieri prespevovali počas pastvy melódie s dievčencami, ktoré hrabali seno v doline. Večer spevom pri vatre privolávali hudobníkov, aby zahrali do tanca. A na nedeľnej omši plným hlasom chválili Boha.

Aj preto ľudia z nížin obdivovali silu týchto piesní. Radi počúvali goralskú hudbu až natoľko, že – podobne ako Tytus Chałubiński – brávali so sebou na tatranské výpravy goralskú kapelu! A čo je na nej také originálne? Muzikológovia hovoria o zvýšení štvrtého stupňa stupnice, kvôli čomu znejú všetky melódie veľmi charakteristicky. Odlišuje ich nielen to, ale aj farba a rozdelenie na dvojhlas, či dokonca trojhlas, zvuk nástrojov a spontánnosť, melódie a rytmus! Všetky tieto prvky ľudí fascinovali pri hre takých majstrov ako Sabała.

Ale prišli časy, keď bolo pasenie oviec na holiach zakázané, boli vybudované nové podniky a do domácností prišli rádioprijímače. Goralská hudba stratila svoju základňu, stala sa turistickou atrakciou na festivalovej scéne.

Avšak hudba je kultivovaná aj naďalej a v mnohých rodinách ožíva pri špeciálnych príležitostiach: počas svadieb a iných rodinných sviatkoch a zábavách. Prežila aj v niekoľkých kostoloch.

Existujú farnosti, kde stíchli organy, ktoré nedokážu súznieť s goralským spevom a piesne predspievavajú kantori. Vtedy sa v interiéri kostola rozlieha mohutný spev, rytmický, pomalý, hlasný ale bez kriku. Piesne známe zväčša v celej krajine, sa tu spievajú ináč, s inými melódiami, v inom rytme.

No a práve taká je aj chrámová hudba v obci Dębno Podhalańskie.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Video
My, Małopolanie
My, Małopolanie