To cestovanie po regiónach vinárskych, navštevovanie vinív, poznávanie chuti tunajších vín, ako aj zúčastňovanie na rôznych vinárskych podujatiách. Małopolska má veľký potenciál a čoraz lepšie podmienky, že by sa stať lídrom enoturystyki v Poľsku.
Vinice, ktoré povstali v posledných rokoch v Małopolsce, sú zlokalizované v okolí dávnej „maďarskej trasy”. Putovaním po jej stopách, navštívime niekoľko miest s vinárenskou tradíciou: Muszynę, Piwniczną - Zdrój, Nový Sącz, ako aj Krynicę - Zdrój, Biecz, Limanową, zúčastníme sa ,,byciklovej vínnej trasy” na spolu navštívime spolu desať viníc v okrese nowosądeckim, limanowskim, suskim, wadowickim a myślenickim.
Naše dodrodružstvo rozpočneme v Muszynie ležiacej na hranici so Slovenskom – dávnymi oblasťami horného uhorska. Tu, pozdľžne Popradskej doliny viedola dávna trasa ,,Maďarská trasa”. Mestečko sa preslávilovýbornými vínami, zrejúcimi v pivniciach pod hlavným námestím ktoré distribuovalovíno z maďarska, Chorvátska, Krymu a Moldávie. Ich výbornú chuť ospevoval v roku 1582 Jan Kochanowski, ktorý sana niekoľkokrát zastavil v mestečku počas cesty na juh Európy. Prvé jeho frašky” Ó starosto na Muszynie ty dobre sa znáš na víňe” sa objavili na etikete vína, vzprodukovaného v roku 2012.
,,Harnik”. Nakoľko klíma v tomto regieóne v súčastnosti nieje priazdnivá na úpravu vinohradu, Muszyna – so snahou pripomenúť dávnu slávu vinárstva – objednala víno z vinice pod Wiedniem. Jeho názov taktiež nadväzuje na dávnu históriu – v dávnych časoch na zámku a celom Muszyńskom panstve pilnocala poriadok vojenská piechota. Sto fliaš bieleho a červeného polosuchého vína v drevenných bedničkách v sprievode regionálnych produktov: ovčieho syra a zyvárané mušinské rýdziky budú výborným spoločníkom. Chuť vína naozaj vysoko ocenili miestni vinári, ktorí prejavili záujem o objednávku väčšieho množstva muszyńského moku. A Muszyna už teraz plánuje organizovanie vinárskych festivalov, ktoré budú pripomínať okoloidúcim dávnu slávu Vínnej trasy. Piwniczna – mesto v okrese nowosądeckim všeobecne známe minerálnymi prameňmi, do polovice XVII storočia bolo považované za mesto, položené na vínnej trase, ktorá viedla z vtedy maďarských Košíc, cez Starý Sącz, do Krakova. Vlastne práve z dôvodu príjmu ziskov z obchodu tu Kazimierz Wielki lokalizoval toto mesto. Do dnes sú na starom námestí zachované staré budovy s veľými pivnicami, v ktorých sa skladovalo a prechovávalo víno. Odtiaľ napokon pochádza aj názov mestečka- Pivničaná.
Ďaľšou zástavkou na dávnej „Maďarskej trase” je Nový Sącz a Sądecczyzna.
Mesti a jeho okolie boli v XV až XVII storočí dôležitými centrami transportu balkánskych vín Kaukazu a Grécka. Na Dunajci sa splavovali vína z oblasti maďarského Tokaju a Prešova do iných regiónov Poľska. Nachádzalo sa tu spolu 23 skladových komôr. Vína odtiaľ putovali riečnou cestou do rieky Visla, a ďalej do prekádkového prístavu v Dolnom Kazimierze. Víno sa skladovalo v oblasti Sądecczyźna, odkiaľ ďalej putovalo do Veľkopoľska, Gdaňska, a dokonca aj do Brandernburdska. V archívoch sa zachovali dokumenty (m.in. Stefana Batorego a Zygmunta III), regulujúce tranzit vína ako aj embargo , udelené sądecczkým kupcom na dovoz a obchodovanie s vínom. Sądecczyzna sa pomaly vracia do tradície a dávnej slávy vínnej trasy. Pravdou zostáva, že by bolo prehnané v tejto chvíli vravieť o schopnosti konkurencie, ale Lubuská vínna trasa, Miod a Podkarpatský vínny chodník stoja na najlepšej ceste návratu do dávnej vinárskej tradície. Pre túto chvíľu v Sądecczyźne sú tri vinice – Vinica a škôlka ,,Eden” Łazach Brzeskich, Vinica ,,Tabu” v Jazowsku a Winnica ,,Fritz” na Paściej Górze v Chełmcu.
O tom, že zainteresovanie vínom a vinárstvom sa teší čoraz väčšej oblube, svedčí aj Sądecki festival vína a kulinárstva, zorganizovaný v júli 2012., ktorý do nowosądeckého mestečka Galicyjskie pritiahoľ masy maškrtných turistov. Toho roku sa prezentovali európse vína, ale v budúcum roku ponuku obohatí aj produkcia rodinných vinárov z Malopoľska, m.in. zo sądeckých viníc. Je to nový nápad, ako pritiahnúť turistov do Sądecczyzka, bo vínne a kulinárske podujatia sa vždy budú tešiť širokému záujmu. Taktie Krynica-Zdrój, ďodnes znám ako oblasť s minerálnymi prameňmi sa za posledné dva roky presadzeuje aj na poli vinárskom, čo pokázali na II medzinárodnom Festivale vína a chuti, ktorý sa konal koncom júla, ako nasledujúca edícia Sviatku vína po medzinárodnej vínnej súťaže - Vinoforum, ktorá sa konala v júli 2011. Slávnosť sprevádzala degustácia poľských vín a regionálnej kuchyne, stoísk sa výrobnými nástrojmi na vinársku produkciu, jarmok vín a ľudových výrobcov, ako aj vystúpenie folklórnych súborov- koncert „Miłość winem malowana”. Honorový patronát nad II festivalom Vína a chutí prevzalo okrem inn.: Ministerstvo poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja obcí, Marszałek malopoľského vojvodstva, Starosta Gorlicki, Starosta Nowosądecki. V plánoch majú predstavitelia mesta Krynicy-Zdrój organizáciu takýchto podujatí aj v nasledujúcich rokoch.
Z Nového Sącza sa môžme vybrať do stredovekého mesta Biecz, v okrese gorlickim, z ohľadu na nespočetné množstno papiatok doslal prívlastok ,,malý Krakov”, cez ktorý viedla obchodná cesta z južnej európy. V roku 1363 Kazimierz Veľý dal povolenie bieckým mešťanom vybudovať dve skladové pivnice, určené pre obchod s vínom. V nasledujúcich storočiach je mnohokrát spomínaný prevoz vína do Biecza, neďaleko položeného – po druhej strane hranice – Bardiowa. Obchod sa v Bieczu dobre rozvíjal, keďže tu bol zavedený takzvaný przymus drożny- povinnosť prechodu kupcov cez mesto, za čo sa samozrejme vyberali poplatky. Biecz mal štatút obchodného mesta s maďarským vínom a jeho skladovaním. Dodnes sa tu nachádzajú pivnice, kde boli uskladnené sudy s vínom, jedna z nich má obsah 9 tisíc litrov a nájdete ho v exponátoch v Bieczkom múzeu.
Limanowa a winnice v limanovskom okrese. Prvé zmienky o Limanowej sa datujú na konci XIV storočia. Oblasť ležala na bočnom, avšak dobre upravenej obchodnej ceste, ktorá viedla do z Nového Sącza smerom na Krakov. Kupcy takto omíňali colné komory v Czchowie, który vtedy ležal už na území tamijšieho Maďarska. Okres limanowski sa pomaly vracia k dávej sláve ,,Vínnej cesty”. V roku 2004 bola založená vinica ,,Smykań” a je činné taktiež agroturistick´´e hospodárstvo ,,Koziarnia”. V roku 2001 v okolí Tymbarku bola založená prekrásne položená vinica „Paproć”.
Veľké množstvo slnečných svahov sa hodí na úpravu vinohradu, zlepšujúce sa klimatické podmienky, kvalitná zemina, ale predovšetkým vzrastajúci záujem o vinársku kultúru zapríčinilo založenie niekoľkžch vinohradov v južnej časti malopoľského vojvodstva – Suskí okres suskim, wadowický a myślenickom. V Suskom okrese sú činné dve vinice: Vinica ,,Szawapier” v Stryszawie a ,,Winnica Podhalańska” v Grzechyni. V okrese wadowickom existujú už niekoľkorokov dve vinice: Vinica Doświadczalna ,,Magdalenka” ,ako aj Vinica ,,Lanckorona”. V okrese myślenickom už niekoľko rokov prekvitajú dve vinice: Vinica Andrzeja Gabzdyla v Raciechowicach a Winnica Ryś - Ling v Jasienicy.