Enoturistická trasa: Karpatské vínne trasy a Podkarpacké

Enoturistika, teda turistika vinárska – nesmierne populárna v krajinách, bohatých na vínnu tradíciu – dnes vkráča aj do Poľska, ale čo je najdôležitešie –stáva sa čoraz viac populárna. viac

To cestovanie po regiónach vinárskych, navštevovanie vinív, poznávanie chuti tunajších vín, ako aj zúčastňovanie na rôznych vinárskych podujatiách. Małopolska má veľký potenciál a čoraz lepšie podmienky, že by sa stať lídrom  enoturystyki v Poľsku.

Vinice, ktoré povstali v posledných rokoch v Małopolsce, sú zlokalizované v okolí dávnej „maďarskej trasy”. Putovaním po jej stopách, navštívime niekoľko miest s vinárenskou tradíciou: Muszynę, Piwniczną - Zdrój, Nový Sącz, ako aj Krynicę - Zdrój, Biecz, Limanową, zúčastníme sa ,,byciklovej vínnej trasy” na spolu navštívime spolu desať viníc v okrese nowosądeckim, limanowskim, suskim, wadowickim a myślenickim.

Naše dodrodružstvo rozpočneme v Muszynie ležiacej na hranici so Slovenskom – dávnymi oblasťami horného uhorska. Tu, pozdľžne Popradskej doliny viedola dávna trasa  ,,Maďarská trasa”. Mestečko sa preslávilovýbornými vínami, zrejúcimi v pivniciach pod hlavným námestím ktoré distribuovalovíno z maďarska, Chorvátska, Krymu a Moldávie. Ich výbornú chuť ospevoval v roku 1582 Jan Kochanowski, ktorý sana niekoľkokrát zastavil  v mestečku počas cesty na juh Európy. Prvé jeho frašky” Ó starosto na Muszynie ty  dobre sa znáš na víňe” sa objavili na etikete vína, vzprodukovaného v roku 2012.

,,Harnik”. Nakoľko klíma v tomto regieóne v súčastnosti nieje priazdnivá na úpravu vinohradu,  Muszyna – so snahou pripomenúť dávnu slávu vinárstva  – objednala víno z vinice pod Wiedniem. Jeho názov taktiež nadväzuje na dávnu históriu – v dávnych časoch na zámku a celom Muszyńskom panstve pilnocala poriadok vojenská piechota. Sto fliaš bieleho a červeného polosuchého vína v drevenných bedničkách v sprievode regionálnych produktov: ovčieho syra a zyvárané mušinské rýdziky budú výborným spoločníkom. Chuť vína naozaj vysoko ocenili miestni vinári, ktorí prejavili záujem o objednávku väčšieho množstva muszyńského moku. A Muszyna už teraz plánuje organizovanie vinárskych festivalov, ktoré budú pripomínať okoloidúcim dávnu slávu Vínnej trasy. Piwniczna – mesto v okrese nowosądeckim všeobecne známe minerálnymi prameňmi, do polovice XVII storočia bolo považované za mesto, položené na vínnej trase, ktorá viedla z vtedy maďarských Košíc, cez Starý Sącz, do Krakova. Vlastne práve z  dôvodu príjmu ziskov z obchodu tu Kazimierz Wielki lokalizoval toto mesto. Do dnes sú na starom námestí zachované staré budovy s veľými pivnicami, v ktorých sa skladovalo a prechovávalo víno. Odtiaľ napokon pochádza aj názov mestečka- Pivničaná.  

Ďaľšou zástavkou na dávnej „Maďarskej trase”  je Nový Sącz a Sądecczyzna. 

Mesti a jeho okolie boli v  XV až XVII storočí dôležitými centrami transportu  balkánskych vín Kaukazu a Grécka. Na Dunajci sa splavovali vína z oblasti maďarského Tokaju a Prešova do iných regiónov Poľska. Nachádzalo sa tu spolu  23 skladových komôr. Vína odtiaľ putovali riečnou cestou do rieky Visla, a ďalej do prekádkového prístavu v Dolnom Kazimierze. Víno sa skladovalo v oblasti Sądecczyźna, odkiaľ ďalej putovalo do Veľkopoľska, Gdaňska, a dokonca aj do Brandernburdska. V archívoch sa zachovali dokumenty (m.in. Stefana Batorego a Zygmunta III), regulujúce tranzit vína ako aj embargo , udelené sądecczkým kupcom na dovoz a obchodovanie s vínom.      Sądecczyzna sa pomaly vracia do tradície a dávnej slávy vínnej trasy. Pravdou zostáva, že by bolo prehnané v tejto chvíli vravieť o schopnosti konkurencie, ale Lubuská vínna trasa, Miod a Podkarpatský vínny chodník stoja na najlepšej ceste návratu do dávnej vinárskej tradície. Pre túto chvíľu v  Sądecczyźne sú tri vinice – Vinica a škôlka ,,Eden”  Łazach Brzeskich, Vinica ,,Tabu” v Jazowsku a Winnica ,,Fritz” na Paściej Górze v Chełmcu.  

O tom, že zainteresovanie vínom a vinárstvom sa teší čoraz väčšej oblube,  svedčí  aj  Sądecki festival vína a kulinárstva, zorganizovaný v júli  2012., ktorý do  nowosądeckého mestečka Galicyjskie pritiahoľ masy maškrtných turistov. Toho roku sa prezentovali európse vína, ale v budúcum roku ponuku obohatí aj produkcia rodinných vinárov z Malopoľska, m.in. zo sądeckých viníc. Je to nový nápad, ako pritiahnúť turistov do Sądecczyzka, bo vínne a kulinárske podujatia sa vždy budú tešiť širokému záujmu. Taktie Krynica-Zdrój, ďodnes znám ako oblasť s minerálnymi prameňmi sa za posledné dva roky presadzeuje aj na poli vinárskom, čo pokázali na II medzinárodnom Festivale vína a chuti, ktorý sa konal koncom  júla, ako nasledujúca edícia Sviatku vína po medzinárodnej vínnej súťaže - Vinoforum, ktorá sa konala v júli 2011. Slávnosť sprevádzala degustácia poľských vín a regionálnej kuchyne, stoísk sa výrobnými nástrojmi na vinársku produkciu, jarmok vín a ľudových výrobcov, ako aj vystúpenie folklórnych súborov- koncert „Miłość winem malowana”. Honorový patronát nad II festivalom Vína a chutí prevzalo okrem inn.: Ministerstvo poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja obcí, Marszałek malopoľského vojvodstva, Starosta Gorlicki, Starosta Nowosądecki. V plánoch majú predstavitelia mesta Krynicy-Zdrój organizáciu takýchto podujatí aj v nasledujúcich rokoch.

 Z Nového Sącza sa môžme vybrať do stredovekého mesta Biecz, v okrese gorlickim, z ohľadu na nespočetné množstno papiatok doslal prívlastok  ,,malý Krakov”, cez ktorý viedla obchodná cesta z južnej európy. V roku 1363 Kazimierz Veľý dal povolenie bieckým mešťanom vybudovať dve skladové pivnice, určené pre obchod s vínom. V nasledujúcich storočiach je mnohokrát spomínaný prevoz vína do Biecza, neďaleko položeného – po druhej strane hranice – Bardiowa.  Obchod sa v  Bieczu dobre rozvíjal, keďže tu bol zavedený takzvaný  przymus drożny- povinnosť prechodu kupcov cez mesto, za čo sa samozrejme vyberali poplatky. Biecz mal štatút obchodného mesta s maďarským  vínom a jeho skladovaním. Dodnes sa tu nachádzajú pivnice, kde boli uskladnené sudy s vínom, jedna z nich má obsah 9 tisíc litrov a nájdete ho v exponátoch v Bieczkom múzeu.

Limanowa a winnice v limanovskom okrese. Prvé zmienky  o Limanowej sa datujú na konci XIV storočia. Oblasť ležala na bočnom, avšak dobre upravenej obchodnej ceste, ktorá viedla do z Nového  Sącza smerom na Krakov. Kupcy takto omíňali colné komory v Czchowie, który vtedy ležal už na území tamijšieho Maďarska. Okres limanowski sa pomaly vracia k dávej sláve  ,,Vínnej cesty”. V roku 2004 bola založená vinica  ,,Smykań” a je činné taktiež agroturistick´´e hospodárstvo ,,Koziarnia”. V roku 2001 v okolí Tymbarku bola založená prekrásne položená vinica „Paproć”.

Veľké množstvo slnečných svahov sa hodí na úpravu vinohradu, zlepšujúce sa klimatické podmienky, kvalitná zemina, ale predovšetkým vzrastajúci záujem o vinársku kultúru zapríčinilo založenie niekoľkžch vinohradov v južnej časti malopoľského vojvodstva – Suskí okres suskim, wadowický a  myślenickom. V Suskom okrese sú činné dve vinice: Vinica ,,Szawapier” v Stryszawie a  ,,Winnica Podhalańska” v Grzechyni. V okrese wadowickom existujú už niekoľkorokov dve vinice: Vinica Doświadczalna ,,Magdalenka” ,ako aj Vinica ,,Lanckorona”. V okrese myślenickom už niekoľko rokov prekvitajú dve vinice: Vinica Andrzeja Gabzdyla v Raciechowicach a Winnica Ryś - Ling v Jasienicy.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie