ADAMAŠEK – obojstranná, bohatá na vzory tkanina, zvyčajne jednofarebná. Jej drahé prevedenie bolo tkané z hodvábu. Vzor sa uzískaval vďaka efektu prechodu kontrastu medzi matným vzorom a lesklým pozadím, prípadne naopak.
AKSAMIT – hladká, alebo vzorkované látka z ktorej sa odkrýva vlasová, strihaná, slučková alebo miešaná. V obdoobí stredoveku a renesancie boli aksamity často obohacované zlatými, alebo striebornými nitkami, boli nesmierne drahé a preznačené na reprezentatívne obleky.
ANGAŽANTY – manžety v dámskych šatách z XVII – XVIII. st. boli vyrobené z gázy, mušlinu, korúniek, taktiež boli vyšívané.
DOLOMAN – pánsky oblek-maďarský, odvodený z krajiny pôvodu- Turecka. Druh kaftana stretávame s rôznou dĺžkou. Nezastúpiteľný prvok maďarského národného oblečenia, zvyčajne bohato dekórovaný.
GOLLER – (nemec.) ináč známy ako OBOJČÍK, nosené dámami, zakladané na obnažené ramená, dopasovaná perelínka, obyčajne z drahej látky, zdobená pasmatériou a perlami.
HAZUKA – vrchný oblek, zblížený do do šuby, dlhý s reprezentatívnym charakterom, alebo krátky, taktiež nosený pri jazde na koni.
JAKA – dopasovaný pánsky kaftan, obyčajne siahajúci až po bedrá, nosený v stredoveku (XIV, XV.st.)
JOPULA – pánsky kaftanový plášť, nosený v stredoveku. Mohol byť dlhší od jaky, prípadne niekedy aj krájaný volnejšie. Jopula mohla taktiež slúžiť ako vrchná odev, zakladaná na jake.
JUBON – kaftan odvodený z španielskej módy, užívaný v dámskej móde, ako aj pánskej. Jubon mohol byť ušitý z drahých materiálov, zdobený haftami, korunkami a šperkami.
MENTE – vrchné pokrytie v pánskej móde maďarskej, zakladaný na doloman. Mente bol často podbýjaný futrom a dozdobený retiazkami a gombíkmi.
PODVIKA – časť dámskeho zakrytia hlavy, nosenej vydatými dámami. Biela šatka upevňujúca podbriadok, zakrýva bradu, niekedy aj líca, spína sa na hlave, prípadne na krku.
SAJAN – pánsky oblek s dopasovaným korzetom a dlhou baskynou z klinov: sukňa dámska, pravdepodobne zo spodnicou, šitou z klinov.
ŠKOFIA – ozdoba z pierok, v kovovej obruči (pierka mohli byť taktirž z kovu, spojené, alebo postriebrené), užívané ako ozdoba čiapky. Často bola neobvykle drahým doplnkom. V Maďarsku a v Poľsku bola používaná taktiež ako znak na vojskovej čiapke.
ŠUBA – vonkajšie pokrytie bolo populárne v XV a XVI.st. Šuby mohli byť dlhé, alebo krátke, vybavené rukávmy-širokými, alebo obtiahlými. Reprezentatívne šuby boli šité z drakých tkanín a podbíjané drahým futrom.