Partizánsky oddiel Jastrib

Partizánsky oddiel Jastrib tvorila 5-členná spravodajsko-prieskumná skupina pri 4. ukrajinskom fronte, vojaci z 2. východoslovenskej divízie a partizáni z oddielu Pugačov. Jeho úlohou bola spravodajská činnosť a sledovanie pohybu nemeckých vojsk. viac

Partizánsky oddiel Jastrib tvorila 5-členná spravodajsko-prieskumná skupina pri 4. ukrajinskom fronte, vojaci z 2. východoslovenskej divízie a partizáni z oddielu Pugačov. Jeho úlohou bola spravodajská činnosť a sledovanie pohybu nemeckých vojsk.

 

Na Kovaľovom hrunku nad Vinným bola 26. augusta 1944 vysadená 5-členná spravodajsko-prieskumná skupina pri 4. ukrajinskom fronte, ktorá potom tvorila základ partizánskeho oddielu Jastrib. Po vypuknutí Slovenského národného povstania do nej vstúpili aj vojaci z 2. východoslovenskej divízie a časť partizánov z oddielu Pugačov.

 

Oddiel, ktorý mal 40 členov si vybudoval zemľanky na Babeji, ale keďže jeho úlohou bola spravodajská činnosť, miesto pôsobenia často menil. V septembri nadviazali pugačovci spojenie so skupinou Kriváň, ktorá neskôr nahradila ich miesto. Oddiel Pugačov sa premiestnil asi 6 km ďalej od Kyjova. Rozdelil sa na 4 družstvá a každé z nich sa utáborilo na rôznych strategických miestach Vihorlatu. Sledovali odtiaľ pohyb nemeckých vojsk a zotrvali tu až do oslobodenia Humenného a Michaloviec, 26. novembra 1944.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!