Partizánsky oddiel Sergej

Sovietsky partizánsky oddiel Sergej prišiel na Slovensko 1. augusta 1944 a utáboril sa pri obci Osadné. Svojimi prepadmi a deštrukčnými akciami spôsobil veľké škody nemeckej armáde, najmä na železničnom úseku Medzilaborce – Humenné. viac

Počas 2 sv. vojny sa v slovenských lesoch a horách ukrývalo množstvo partizánov bojujúcich proti nemeckým vojakom. Medzi nimi bol aj sovietsky partizánsky oddiel Sergej, ktorý prišiel na Slovensko 1. augusta1944 autáboril sa pri dedine Osadné.

 

Svoju činnosť začal oddiel preukazovať hneď, a to rôznymi prepadmi a deštrukčnými akciami na železničnom úseku Medzilaborce – Humenné. To znepokojovalo nemecké velenie, ktoré na oddiel veľakrát útočilo.  V strete pri Snine oddiel Sergej rozbil nemeckú rotu 538. železničného práporu prvej tankovej brigády. Nemci na to vyslali agitačnú brigádu a proti partizánom začali verejne vyzývať aj občanov.

Sergejovci však agitátorov zničili a pri výpadoch na železnice dezorganizovali aj nemeckú 1. tankovú armádu, ktorá sa práve presúvala. Boje medzi nemeckými vojakmi a partizánmi neustále pokračovali, až sa členovia skupiny Sergej pridali k Červenej armáde a bojovali pri oslobodzovaní Československa.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!