Partizánska brigáda Kriváň

Partizánska brigáda Kriváň vznikla začiatkom septembra 1944 zo slovenských vojakov a partizánov zo skupín Belov – Kovalenko a Sergej. Spolu obsadzovali slovenské obce, bojovali proti nemeckým vojakom, ale k Sovietskej armáde sa nikdy nedostali. viac

V roku 1944 sa v slovenských horách nachádzalo niekoľko partizánskych skupín, ktorí komunikovali aj so slovenskými vojakmi. Tí v Karpatoch pripravovali obranné postavenie proti Nemcom a podľa plánu sa mali pripojiť k povstalcom SNP. Nemecká armáda sa plán pokúsila zničiť. Avšak niektorým slovenským veliteľom sa podarilo aj s vojakmi uniknúť a pripojiť sa k partizánom.  Tak vznikla začiatkom septembra aj partizánska brigáda Kriváň, ktorá pozostávala zo slovenských vojakov a partizánov zo skupín Belov – Kovalenko a Sergej.

 

Prechod k Sovietskej armáde sa nepodaril

Brigáda mala 390 mužov, 83 koní a 6 diel. Začiatkom septembra obsadila 12 dedín od Sniny k Medzilaborciam a chcela sa cez Lupkovský priesmyk prebiť až k Sovietskej armáde. Podarilo sa to len skupinám Belov – Kovalenko a Sergej, skupinu Kriváň potlačili Nemci a na vrch Kyjov sa podarilo dostať 250 členom. Brigáda bola koncom októbra koordinátorom akcie, ktorej cieľom bolo obsadiť obce na južnom úpätí Vihorlatu, dostať pod kontrolu cestu Sobrance – Michalovce a vytvoriť tak vhodné podmienky na obsadenie Michaloviec. Partizánske oddiely obsadili 7 obcí a 28. októbra vztýčili vo Vinnom československú zástavu. Nemci akciu prerušili a partizáni sa stiahli do hôr. Začiatkom novembra prepadli Nemci brigádu Kriváň a zmarili tak jej prechod k Sovietskej armáde. Zachránilo sa 140 vojakov, 60 sa pripojili k partizánom Veža, zvyšných 80 bojovalo s Nemcami, avšak väčšina z nich v boji padla.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!