Karpatské endemity – fauna

Živočíšnym druhom, ktoré žijú len na danom území, sa hovorí endemity. Pochváliť sa nimi môže aj Slovensko. Medzi najznámejšie patria kamzík vrchovský tatranský, svišť vrchovský tatranský, hraboš snežný, žiabronôžka severská či slizniak karpatský. viac

Svišť vrchovský tatranský (Marmotamarmotalatirostris)

Hlodavec, ktorý žije len vo Vysokých Tatrách, prevažne v skalnom teréne s ostrovčekmi trávnych porastov na hornej hranici subalpínskeho a v dolnej časti alpínskeho pásma. Charakterizujú ho hlodáky, predné nohy s dlhými a silnými pazúrmi a dlhý huňatý chvost. Má výborne vyvinuté zmysly. Živí sa bylinami a od novembra až do mája  prezimováva v nore spolu s ďalšími jedincami. V TANAPe žije asi 800 jedincov a sú chránení.

 

Kamzík vrchovský tatranský (Rupicaprarupicapratatrica)

Vysoké Tatry sú domovom kamzíka vrchovského tatranského. Zdržiava sa v hornej hranici lesa, vo výške1700 m. n. m. Pred zimou ho chráni hustá srsť, v lete je krátka hrdzavohnedá s bielou partiou v tvárovej časti, cez oči až k pysku prebieha tmavý pás. Typickým znakom sú svetlé škvrny na stehnách. Hrubšie a robustné končatiny im umožňujú pohyb v drsnom prostredí. V prvom roku rastú mláďatám kamzíka rožky, v druhom sa zahýnajú. Kamzíky sa živia bylinami a lišajníkmi a dožívajú sa 15 až 20 rokov. Tento ohrozený druh je prísne chránený.

 

Slizniak karpatský (Bielziacoerulans)

Je vzácny druh z čeľade slizniakovité. Žije vo vlhkom prostredí karpatských listnatých a zmiešaných lesov. Má nápadné modré sfarbenie.

 

Hraboš snežný (Chionomysnivalis)

Je jedným z najväčších hrabošov a žije len v Tatrách na hranici lesa.

 

Žiabronôžka severská (Branchinectapaludosa)

Ako glaciálny relikt sa vyskytuje už len v jednom z plies Furkotskej doliny. Žije 4 až 6 mesiacov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!