Vianoce

Vianoce patria k najkrajším sviatkom roka na celom svete. V rôznych častiach Slovenska možno nájsť rozdielne vianočné zvyky a obyčaje. Chcete vedieť, ako vyzerali Vianoce na malebnom Šariši? viac

Štedrá večera na Šariši začala oblátkou s cesnakom a medom, ktorým gazdiná všetkým pri stole spraví krížik na čelo. Štedrovečerné menu pokračovalo polievkou z kyslej kapusty (júškou), domácimi bobaľkami s makom alebo pirohami, kapustnicou a končilo kaprom. Večeralo sa pri svetle sviečky z adventného venca.

Šarišania sú bohatí, súdržní a nikdy nezabúdajú

Pod obrusom nesmel chýbať peniažtek, aby boli domáci bohatí, pod stolom musela byť reťaz, aby rodina vždy a všade držala pokope a pripravené bolo aj jedno voľné miesto pri stole na pamiatku tých, ktorí už nie sú medzi nami. Aby aj zvieratká na dvore boli celý rok zdravé a dobre slúžili, odkladali aj pre ne Šarišania kúsok z každého chodu.

Po večeri a rozbalení darčekov zaklopali na dvere jašličkare (koledníci) aj so škaredým Kubom, ktorí rodine zvestovali šťastnú novinu o narodení Ježiška. Spoločne sa zvykla zaspievať najznámejšia šarišská koleda A kedz jasna hvizda. Tesne pred polnocou sa ľudia schádzali pred domami, popriali si šťastné a veselé sviatky a spoločne odchádzali na polnočnú bohoslužbu do miestneho kostola.

Rusínske Vianoce až na Troch kráľov

A vedeli ste, že niektorí východniari oslavuje Štedrý večer až 6. januára, kedy má zvyšok Slovenska Troch kráľov? Práve 6. januára rusínski pravoslávni veriaci oslavujú Roždestvo Christovoj, teda Kristovo narodenie. Jediný rozdiel v pravoslávnych Vianociach spočíva v časovom posune: pravoslávni veriaci sa riadia juliánskym kalendárom. Preto aj Nový rok oslavujú Rusíni neskôr.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!