Zabíjačka

Na každom slovenskom gazdovskom dvore so šikovným gazdom a zručnou gazdinou sa ešte aj dnes pravidelne uskutočňuje tradičná slovenská zabíjačka, ktorá ponúka množstvo mäsových špecialít: pečenú krkovičku, jaternice, klobásy aj pečeňovú paštétu. viac

Najlepší čas na zabitie prasiatka je podľa viacerých gazdov a gazdín vtedy, keď váži aspoň 120 kíl a zíde sa celá rodina.

Prípravy na zabíjačku začínajú už niekoľko dní pred tým: treba pripraviť priestory na zabíjačku, nabrúsiť nože, nakúpiť ingredencie. Ráno v deň zabíjačky nechá gazdiná zovrieť vodu na očistenie prasaťa. Mäsiar prasiatko zabije, očistí od štetín a umyje. Umyté prasiatko putuje na trojnožku, kde ho mäsiar začne porciovať a pripravovať chutné zabíjačkové delikatesy. Gazda kúri do kotla a ženy varia, čistia črevá a topia masť.

Ochutnávky mäsových výrobkov potešia všetkých labužníkov, ktorí sa zabíjačky zúčastnia. Tradične sa podáva chutná ovarová polievka rajcupka s kapustou, mäsom a hubami, pečená krkovička a ovarové mäso či jedinečná huspenina, bôčiková a pečeňová paštéta, jaternice aj klobásky. Klobásky so slaninkou sa pripravujú na vyúdenie a obľúbené jaternice s prídelom mäsa dostali všetci pomocníci pri zabíjačke ako výslužku.

Kedysi bola zabíjačka rozptýlením a príležitosťou na zábavu: dedinská mládež sa nezriedka prestrojila za skupinku žobrákov, ktorá si do dvora prišla popýtať si kúsoček chutného mäska. Ak takýto žobráci domácich zabavili, boli odmenení pohostením.

Atmosféru tradičnej slovenskej zabíjačky možno dnes zažiť v predvianočnom období na obľúbených vianočných trhoch mesta Poprad či Levoča i v ďalších obciach Prešovského kraja (Šuňava, Vikartovce, Ladomirová, Kravany, okresy Svidník, Stropkov a pod., ako aj Spišský salaš).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!