zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Hranovnícke pleso

Hranovnícke pleso je chránenou prírodnou pamiatkou. Travertínové terasy z epochy pleistocénu, nádherné krasové fenomény, jaskyne. To všetko zasadené v lokalite Národnej prírodnej rezervácie Vernárska tiesňava a v Národnom parku Slovenský raj. Hranovnícke pleso ako turistický raj. viac

Obdivovatelia travertínových útvarov si na svoje prídu návštevou Hranovníckeho plesa. Tento chránený prírodný výtvor charakterizujú travertínové terasy, krasové fenomény či jaskyne.

 

Vďaka traverínovým terasám, ktoré sa vytvorili už v epoche pleistocénu je Hranovnícke pleso od roku 1984 chránené. V roku 1995 ho vyhlásili za prírodnú pamiatku. A nie náhodou. Pod výsledok sa podpísala nezameniteľná práca prírody. Travertíny tu vytvorili  dolinovú a tri stráňové terasy. Celková rozloha travertínov je620 m²a ich postupné krasovatenie vytvorilo osem jám a šesť jaskýň. Krasové fenomény na hornej úrovni pripomínajú skalné mesto. Podlažie Hranovníckeho plesa tvoria pieskovce, zlepence a bridlice. Za návštevu stojí aj klinovitý výbežok slienovitých vápencov a slieňov (neokóm) jednotky Veľkého Boku.

 

Turistika

Hranovnícke pleso je vyhľadávanou lokalitou u turistov z celého sveta. Dôvodom nie sú len travertínové terasy. Časť turistickej trasy leží v Národnej prírodnej rezervácii Vernárska tiesňava a v Národnom parku Slovenský raj. Obidve lokality ponúkajú množstvo turistických chodníkov a nezameniteľné krásy prírody. V okolí sa nachádzajú kultúrne pamiatky Kláštorisko či Hrabušický hrad. Nezabudnuteľný pohľad z výšky680 metrovzaručí prechádzka na skalný previs Tomašovský výhľad.

V blízkosti sa nachádzajú mestá Spišská Nová Ves a Poprad so svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami. Ideálne miesto na oddych a relaxáciu ponúka aquapark AquaCity Poprad.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!