zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Rakytovské plesá

Vo Furkotskej doline, v krásnom prostredí Vysokých Tatier, ležia Rakytovské plesá. Túto skupinu morénových plies tvorí Horné Rakytovské pleso (1355 m. n. m.), Dolné Rakytovské pleso (1311 m. n. m.) a Malé Rakytovské pleso (1311 m. n. m.). viac

Pod názvom Rakytovské plesá sa skrývajú tri morénové jazerá vzdialené asi300 mod vrchu Rakytovec a2,4 kmod Štrbského plesa.

 

Horné Rakytovské pleso leží v nadmorskej výške1355 m, má hĺbku1 ma rozlohu0,08 ha. Dolné Rakytovské pleso (Štúrovo pleso) leží v nadmorskej výške1311 m, jeho hĺbka je2 ma rozloha0,22 ha.

Malé Rakytovské pleso (v minulosti Richthofenovo pleso) leží vo výške1311 m. n. m., je2 mhlboké a jeho rozloha je0,13 ha.

 

Všetky tri plesá ležia vo Furkotskej doline, ktorú obklopujú hrebene Ostrá, Solisko a Furkotský štít. Krásna, terasovitá, vyše5 kmdlhá dolina núka okrem Furkotských plies aj Nižné Wahlenbergovo pleso, Vyšné Wahlenbergovo pleso a preteká ňou Furkotský potok.

 

Turistická trasa

Ideálnym východiskom na turistiku do Furkotskej doliny je Štrbské pleso. Z doliny vedie turistický chodník až do Bystrého sedla a ďalej do Mlynickej doliny. Z Furkotskej doliny je možné dostať sa na chatu, ktorá leží na hrebeni Soliska.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!