zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Andrej Savka

Stredoveký bojovník za oslobodenie poddaného ľudu z nevoľníctva a významná postava sedliackeho povstania. Aj to bol Andrej Savka – vodca zbojníckej družiny, ľudových povstaní, bojovník proti feudálnym poriadkom, ktorý narobil veľké škody pánom. viac

Andrej Savka bol významný zbojník, bojovník proti feudálnym poriadkom, vodca ľudových povstaní a nakoniec aj bojovník za sebaurčenie kozákov.

 

Narodil sa v roku 1619 v Stebníku pri Bardejove. Po smrti rodičov slúžil na Makovickom panstve v Zborove, ktoré neskôr podpálil a pridal sa k zbojníckej družine Vasiľa Bajusa. Po tom, ako ju vytlačili poľské šľachtické vojská, zriadil Savka novú družinu v oblasti Sanoku v Poľsku. Kvôli bezpečnosti vystupoval aj pod krycími menami Janko, Hančivský, Ovčár a Suchaj. Okrem krádeží a vypaľovaniu panstiev sa sústredili na oslobodzovanie väznených zbojníkov. V roku 1648 tak oslobodili zbojníkov na zámku v Sanoku. Mnohí z nich sa za to k Savkovi pridali a zbojníčili v okolí Bardejova, Stropkova, Sniny a Humenného. Podľa historických údajov sa v januári 1649 spojila Savkova družina s inými do jednej, ktorej velili Savko a Čepiec.

 

V júni 1651 zajal Savko s povstalcami Czorsztinský zámok a v Czorsztíne rozbili vojsko krakovského biskupa Gembického. Czorsztín padol a Savka velil zbojníckemu hnutiu v prešovskom regióne. Pridali sa k nemu aj iné družiny a spolu vystupovali aj proti poľskému feudálovi Stanislavovi Lanckoronskému. V roku 1654 sa Savkovi povstalci zdržiavali pri Kamenickom hrade, kde podľahli šľachtickému vojsku. Podľa istých zdrojov tu chytili aj Andreja a 24. 5. 1654 popravili. Iná verzia tvrdí, že ho obesili až v roku 1661 v Muszyne. Neoficiálne zdroje hovoria aj o jeho možnom úteku s kozáckym hajtmanom Bohdanom Chmelnickým.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie