zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Fedor Hlavatý

Fedor Hlavatý bol kapitánom zbojníckej družiny, ktorá lúpila a zbojníčila v okolí Humenného, Sniny, Medzilaboriec, Svidníka, Stropkova, Bardejova, na Zakarpatsku a v Poľsku. Zemepánom a šľachte spôsobovali zbojníci škody, za čo boli postupne popravení. viac

Po tom, čo v Uhorsku kráľ Matej Korvín potlačil hnutie bratríkov, začali sa vytvárať zbojnícke družiny. Ich členovia vzali osud do vlastných rúk a nelegálnou činnosťou (zbojníčením a krádežami) riešili svoje zlé životné podmienky, útlak, ponižovanie a chudobu. Mali podporu a obdiv u poddaných na vidieku aj u mestskej chudoby. Veľký význam v tom čase mala zbojnícka družina Fedora Hlavatého. Bola veľmi dobre organizovaná a niesla znaky bratríckej jednotky.

 

Fedor – dobrý vodca

Kapitánom družiny bol Fedor „Holovatyj“ Hlavatý z dedinky Ruská Volová, ktorý dokázal viesť 50-člennú skupinu, v nej aj bratov Dabka a Vaska. Aktivitu vyvíjali v okolí Humenného, Sniny, Medzilaboriec, Svidníka, Stropkova a Bardejova, niekedy aj na Zakarpatí a v Poľsku.

 

Prvá známa škoda, ktorú družina spáchala, sa stala na panstve Štefana Rozgáňa, a to v hodnote 400 zlatých. Lúpeží pribúdalo, až na to doplatili dvaja zbojníci Vasko a Timko. Chytili ich pandúri a popravili. Družina za to vyhlásila mestu Bardejov nepriateľstvo a žiadala vyplatenie 400 zlatých za životy svojich druhov. Podmienky spísala vo výhražnom liste. Spôsobila tak obavy a strach zemepánom, mestu a okolitým panstvám. Ozbrojeným útokom družina úspešne odolávala tri roky. Zničila ju až 400-členná skupina žoldnierov, ktorú najala šľachta z Košíc. Postupne pochytala členov spolu s Fedorom Hlavatým, ktorého v Trebišove popravili.

Traduje sa, že na vrchu  Kopyto sú na  kameni  Fedora Hlavatého vyryté hieroglyfy ukazujúce smer uloženia obrovského pokladu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!