zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Michal Vdovec

Michal Vdovec bol gemerský zbojník, ktorý zbíjal pod heslom: „Bohu dušu a mne peniaze“. To, čo vzal bohatým, rozdal chudobným. Krčmári, žandári a vojaci ho za to dlho prenasledovali a niekoľkokrát uväznili v Plešivci. V roku 1833 ho obesili. viac

Michal Vdovec z Henkoviec bol gemerským zbojníkom, ktorý sa preslávil výrokom: “Bohu dušu a mne peniaze”. Zbíjal v okolí Rožňavy, Dobšinej, Jelšavy, Štítnika, na Spiši a strednom Slovensku. To, čo bohatým vzal, rozdal chudobným, začo si u nich vyslúžil veľký obdiv. Michal Vdovec (Vdovčík, Dovec) je označovaný aj ako „gemerský Jánošík“.

 

 

Naopak, znepriatelil si bohatých krčmárov, žandárov a vojakov. Tí ho po dlhých rokoch prenasledovania chytili v Kobeliarove a uväznili v sedriálnej väznici v Plešivci. Vďaka mnohým komplicom sa mu vraj niekoľkokrát podarilo ujsť až ho odsúdili na šibenicu. Obesili ho na Pališovom poli pri Henckovciach v roku 1833. Na výstrahu nechali páni visieť jeho 30-ročné telo, kým z neho neostala kostra. Lebka je údajne uložená medzi rekvizitami grófa Andrássyho v kaštieli v Betliari. Spomienkou na zbojníka Michala Vdovca je Vdovčíková studnička, ktorá aj dnes tečie blízko miesta, kde stála šibenica.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!