zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Povesť o Ľubovnianskom hrade

Za hrad v čarovnom staroľubovnianskom kraji jeho prvý majiteľ i dušu zlej víle-čarodejnici zapredal. viac

Podľa starej legendy zastali raz jedného dňa na brehu rieky Poprad pri mestečku Ľubovňa ustatí jazdci, ktorým velil šľachtic Ľubovenský. Ten podľahol čaru malebnej okolitej prírody a rozhodol sa postaviť si hrad na skalnom brale oproti mestečku.

Hneď na druhý deň začali usilovní Ľubovenského synovia s výstavbou otcovho hradu. No v noci sa diali čudesné veci: všetko, čo sa cez deň postavilo, v noci zmizlo a ráno nebolo po hradných základoch ani chýru, ani slychu.

Čarodejnici dušu a mne hrad!

Smutný Ľubovenský zistil, že čarokrásne miesto, kde sa rozhodol usídliť, patrí zlej víle-čarodejnici. Starý šľachtic preto zapredal svoju dušu zlej víle len preto, aby si mohol na skalnom brale pri Starej Ľubovni postaviť vlastný hrad.

Vytúžený hrad sa na skalách objavil už na druhý deň. Nespokojný šľachtic však nemal dušu na mieste a rozhodol sa z veľkého hriechu vyspovedať v neďalekom kláštore.

Víly by sme nemali nahnevať...

Zlá víla sa o Ľubovenského zrade dozvedela a chcela hrad zničiť obrovským balvanom. Keď ale z kláštora zaznel zvon, víla svoju moc stratila a skala, ktorou chcela hrad zničiť, jej vypadla z rúk. Veľký balvan nespadol na hrad, ale na breh rieky Poprad. Dodnes ho možno vidieť neďaleko dedinky Hajtovka.

Šľachtic Ľubovenský sa zmieril s Bohom a spolu so svojou rodinou žil na Ľubovnianskom hrade. A po ňom tam žili jeho synovia a vnuci a pravnúčatá...

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie