zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Nestville

Nestville je unikátna expozícia, ktorá návštevníkom pripomína históriu a tradičné remeslá mesta Hniezde a východného Slovenska, ale aj spôsoby obrábania a zberu obilia, výrobu liehovín od 13. stor. až po súčasnosť. viac

Liehovar BGV

V Hniezdnom vznikla v roku 2001 Firma BGV, ktorá začala vyrábať lieh v novom vysokovýkonnom liehovare. Ten je modernou rafinériou, ktorá vyrába kvalitný etylalkohol pre chemický, farmaceutický, kozmetický a potravinársky priemysel. Nadviazala tak na liehovarníctvo, ktoré tu bolo už v minulosti. Čo sa v ňom zmenilo za 300 rokov? To sa dozvedia všetci návštevníci expozície Nestville.

Unikátna expozícia

Cieľom tohto unikátneho projektu bolo vytvoriť priestor pripomínajúci históriu najmenšieho kráľovského mesta Hniezde a východoslovenského regiónu, a zároveň priblížiť obyvateľom a najmä turistom všetky pracovné činnosti spojené s pestovaním a využívaním obilia, vrátane výroby liehovín. Všetko tradičnými spôsobmi, ktoré sa využívali na severnom Spiši od 13. stor. až po súčasnosť.

 

Slávnostné otvorenie

Expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva sa otvorila 30. 6. 2012, vo veľkom štýle. Atmosféru tvorili známi českí a slovenskí hudobní hostia (Gladiátor, Desmod, Vidiek, Nedvědovci a iní), návštevníkov potešil zahraničný hosť Jean Claude van Damme, ale rovnako aj rôzne atrakcie a expozície. Súčasťou programu je trh a ukážky tradičných remesiel a ochutnávka pálenky.

 

Najväčší obraz v Európe

Tradície a život obyvateľov mesta v minulosti pripomína aj najväčší drevený obraz v Európe z rúk domácich rezbárov Hniezdneho. Jeho výška je 2,15 m, šírka 6,15 m a váži viac ako tonu. Je na ňom znázornené obrábanie pôdy a život obyvateľov Hniezdneho v 13. stor. 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!