zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gánovský travertín - Národná prírodná pamiatka

Nie je skala ako skala. Dôkazom je Gánovský travertín – miesto, kde boli nájdené pozostatky neandertálca z doby kamennej. A tiež miesto, od ktorého je to len na skok do Vysokých Tatier či do Gánovských liečebných kúpeľov. viac

Gánovský travertín je národnou prírodnou pamiatkou. Počas ťažby dekoratívneho travertínového kameňa v roku 1926 našiel strelmajster Koloman Koky nezvyčajný oválny kameň, ktorý odovzdal stredoškolskému profesorovi Jaroslavovi Petrbokovi. V čase nálezu sa predpokladalo, že kameň predstavuje mozgovňu väčšieho cicavca. Doktor Emanuel Vlček však v roku 1949 definoval nález ako vyliatok mozgovne neandertálského človeka.

Prvá písomná zmienka o vŕšku Hrádok pochádza z chotárovej listiny štiavnického opátstva z roku 1256. Od 70. rokov 19. storočia slúžil vrch ako kameňolom. Nález lebky neandertálca v 20. rokoch 20. storočia odštartoval systematický archeologický výskum v 50. rokoch. Archeológovia z viacerých krajín sa zhodli na tom, že Gánovce boli sídlom pračloveka – neandertálca z mladšej doby kamennej. Najstarší známy obyvateľ Slovenska tak žil pod Tatrami už pred viac ako tisíc rokmi. Podľa náleziska je tiež nazývaný aj gánovecký človek.

Dnes je Gánovský travertín miestom pripomínajúcim skalnatý vŕšok s historickým a kultúrnym významom. Každý návštevník sa ocitne na mieste, kde pred viac ako 50 000 rokmi žil neandertálec. Nálezu je venovaná aj samostatná expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade.

Gánovský travertín sa nachádza v obci Gánovce, ktorá leží priamo pod Vysokými Tatrami. Gánovce sa preslávili nielen svojou históriou, ale aj liečivými schopnosťami. Gánovské kúpele patria medzi najstaršie na Slovensku. Liečivá sila ich vôd sa spomína už v roku 1549.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!