zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zakopane – Szymoszkowa Polana

Termálne kúpalisko je najnovšou atrakciou slávneho lyžiarskeho strediska na Szymoszkowej Poľane v blízkosti hotela Mercure-Kasprowy. Voda v bazéne pochádzajúca z geotermálneho vrtu s teplotou 300C má liečivé vlastnosti.

viac

Zakopane vzniklo na základe privilégia vydaného Štefanom Batorym v roku 1578 a v roku 1670 ho potvrdil Michal Wiśniowiecki. Názov pochádza zo slova klčovisko a prvotne znel Za Kopane. V 17. storočí mala táto dedinka 43 obyvateľov spolu s priľahlými osadami (Olcza a Poronin), v 18. storočí bola v časti Kuźnice založená železná huta, ktorá bola v 19. storočí najväčšou metalurgickou fabrikou v Galícii. Skutočný rozkvet Zakopaneho sa spája s klimatickými podmienkami tohto miesta, ktoré popularizoval Tytus Chałubiński. V roku 1933 sa Zakopane stalo mestom. Súčasné Zakopane leží na úpätí najvyššieho poľského pohoria – Tatier. Je sídlom administratívnej jednotky Starostwo Tatrzańskie a poľským centrom horskej turistiky a zimných športov.

Termálny bazén na Szymoszkowej Poľane v Zakopanom v blízkosti hotela Mercure-Kasprowy je využívaný v letnej sezóne. Veľký bazén nepravidelného tvaru je naplnený vodou z geotermálneho vrtu "Szymoszkowa GT1" s teplotou 300C. Podľa analýzy uskutočnenej Poľskou akadémiou vied (poľ. Polska Akademia Nauk) bola voda z vrtu klasifikovaná ako mineralizovaná termálna voda. Je to prírodná liečivá hydrouhličitanovo-chlóridová, horečnato-sódna minerálna voda. Obsahuje vápnik (37%), horčík (36%), sodík (23%), draslík (2,3%). Geotermálna voda znižuje stres a pôsobí uvoľňujúco na človeka.

Pre hostí termálneho kúpaliska je pripravená nasledujúca ponuka: štvoritá šmýkačka pre deti staršie ako 10 rokov alebo vyššie ako 140 cm, šmýkačky pre menšie deti, ihrisko pre plážový volejbal, požičovňa ležadiel a štýlová reštaurácia so sociálnymi zariadeniami, prezliekarne a šatne. Z bazéna na Szymoszkowej Poľane je krásny výhľad na tatranskú panorámu, predovšetkým na štít Giewont – symbol Zakopaného.

Text obsahuje informácie z internetových stránok: www.szymoszkowa.pl www.tatrzanskieatrakcje.pl

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie