zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zebrzydowská Kalvária – hlavné malopoľské mariánske sanktuárium

Punkt na szlaku: Karpaty pre Pútnika

Sanktuárium Kalvarijskej Matky Božej sa nachádza v severnej časti Stredných Beskýd (Makowských), medzi vrchom Żar (527 m n.m.) a Lanskorońským vrchom (poľ. Góra Lanckorońska) (545 m n.m.). Uctieva sa tu milostivý obraz Madony s Dieťaťom nachádzajúci sa v barokovej kaplnke Baziliky Matky Božej Anjelskej. viac

Kláštorný komplex bernardínov s bazilikou Matky Božej Anjelskej na Zebrzydowskej Kalvárii je situovaný na severovýchodnom svahu Żaru (Żarku) a medzi Lanckorońským vrchom (Olivová hora) a Żarom (Golgota), ktoré oddeľuje riečka Skawinka (Cedron), ležia kaplnky krížovej cesty, ktoré tvoria krajinnú kalváriu a zastavenia Matky Božej. Na lanckorońskom vrchu sa zachovali ruiny hradu zo 14. storočia, ktorý bol sídlom lanskorońského panstva.

Podobizeň (olej na plátne) je kópiou obrazu z farského kostola v Myśleniciach. Znázorňuje Matku Božiu s Dieťaťom a reprezentuje ikonografický typ Eleusy, vytvorený v obrade byzantskej kultúry. Čie je to dielo a kto si ho objednal nevedno. Najprv bolo majetkom farností obcí Krzywaczka a Marcyporęba, a od roku 1639 patril Stanisławovi Paszkowskému, dedičovi blízkej obce Kopytówka. 3. mája 1641 sa na obraze zjavili krvavé slzy. Majiteľ nariadil preniesť obraz do farského kostola v Marcyporębe (do tejto farnosti patrila v tých časoch Kopytówka). Traduje sa, že keď ho niesol do Marcyporęby, tajomná sila nasmerovala jeho kroky smerom k novopostavenému kostolu a kláštoru otcov bernardínov na Kalvárii. Zakrátko sa pri obraze začali diať zázraky a zástupy veriacich navštevovali kostol. Posvätený bol 15. augusta 1887. Dnes patrí k najviac uctievaným mariánskym obrazom v Poľsku.

Kalvarijské sanktuárium navštívil pápež Ján Pavol II. (1920-2005) v rokoch 1979 a 2002 a v roku 2006 jeho nástupca Benedikt XVI.

Fundátormi kalvárie boli Mikołaj Zebrzydowski (1553-1620), lanckorońský správca a jeho žena Dorota. Podľa tradície zbadala na Zelený štvrtok 1595 z okien lanckorońského hradu tri svietiace kríže na protiľahlej hore Żarek. Na tom mieste nechal postaviť Mikołaj drevenú kaplnku zasvätenú Sv. Krížu. Zakrátko sa jeho dvoran Hieronym Strzała vybral do Svätej zeme, aby v Jeruzaleme namaľoval obrazy svätých miest. Po jeho návrate sa na mieste kaplnky začala stavať kaplnka Ukrižovania, postavená podľa vzoru Baziliky sv. Kríža v Jeruzaleme.

V roku 1602 sa na Żarku, v blízkosti kaplnky otcov bernardínov, usadil M. Zebrzydowski. Krátko nato sa začala výstavba kláštora a kostola. Práce na začiatku riadil jezuita: brat Jan Maria Bernardoni z Como, taliansky architekt, a neskôr zlatník a flámsky architekt Pavol Baudarth z Antverp, tiež autor série kalvarijských kaplniek.

Výstavba kostola Porciunkuli (čiže Najsvätejšej Matky Božej Anjelskej), kláštora a väčšiny kaplniek bola ukončená v roku 1609. Po smrti M. Zebrzydowského v roku 1620 pokračoval v jeho diele syn Jan Zebrzydowski v rokoch 1623-1630.

Okrem kostola a kláštora patrí do kláštorného komplexu aj komplex určený pútnikom a exteriérové zastavenia Utrpenia Pána a Matky Božej (krížovej cesty). Kostol stojí na obdĺžnikovom nádvorí nazývanom Rajský dvor (poľ. Rajski Plac). Jeho predĺžením je odpustové námestie. Od juhu a západu obkolesuje kostol múr. Na jeho vnútornej strane je krytá chodba tvorená arkádami a v nej sú spovednice. V južnej časti múra sa nachádza brána z roku 1774. V juhovýchodnom a juhozápadnom rohu sú bašty, v ktorých sú na dolných podlažiach umiestnené okrúhle, kupolami prekryté dve kaplnky. Na západ od kostola a kláštora je situované štvorcové nádvorie obkolesené hospodárskymi budovami. Tu sa nachádza komplex Pútnikovho domu (poľ. Dom Pielgrzyma).

Kostol je murovaný, s dvojvežovou fasádou a troma kaplnkami na juhu. V barokovej kaplnke Panny Márie (1658-1667) je umiestnený zázračný obraz.

Vnútro zdobí polychrómia z dielne Włodzimiera Tetmajera so scénami z korunovácie obrazu kalvarijskej Matky Božej. Ján Pavol II. udelil kalvarijskému kostolu titul baziliky minor.

Kalvarijské zastavenia sú rozmiestnené na oboch brehoch rieky Cedron. Všetky sú murované, postavené zväčša v 1. polovici 17. storočia.

Zebrzydowská Kalvária je v Poľsku najstarším miestom, kde sa odohrávajú náboženské mystériá. V auguste, medzi 13. a 15. dňom, sa na území kalvarijských zastavení slávi Nanebovzatie Panny Márie, kým počas Veľkého týždňa, od Kvetnej nedele do Veľkého Piatku slávnosť Utrpenia Pána.

Najdôležitejšími odpustmi sú niekoľkodňové slávnosti Veľkého týždňa (pohyblivý dátum) a Nanebovzatia Panny Márie (15. august).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie