zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Dávny svet Lemkov - Jaworky

Na východ od Szczawnice sa nachádza územie nazývané Šľachtovská Rus (poľ. Ruś Szlachtowska). V minulosti tu boli štyri obce (Jaworky, Biela Voda, Čierna Voda, Šľachtová), v ktorých žilo obyvateľstvo rusínskeho pôvodu – Lemkovia. viac

Na východ od Szczawnice sa nachádza územie nazývané Šľachtovská Rus (poľ. Ruś Szlachtowska). V minulosti tu boli štyri obce (Jaworky, Biela Voda, Čierna Voda, Šľachtová), v ktorých žilo obyvateľstvo rusínskeho pôvodu – Lemkovia.

Od neďaleko žijúcich pieninských goralov ich odlišoval predovšetkým jazyk a náboženstvo (Lemkovia boli gréckokatolíci). Svoje obce obývali až do Akcie Wisla, keď boli vysídlení do ZSSR a na novoobsadené územia. Rusínske obyvateľstvo bolo vysídľované hlavne z oblasti Bieščad a Nízkych Beskýd, ale aj zo Sądeckých Beskýd a nakoniec aj zo Šľachtovskej Rusi. Zakrátko po týchto udalostiach opustené objekty zhoreli a po rokoch zdivočeli.

Dnes možno nájsť v dvoch obciach (Čierna a Biela Voda) na niektorých miestach prícestné kríže, kaplnky a zvyšky základov. Šľachtová a Jaworky boli osídlené poľským obyvateľstvom a cerkve pretrvali ako rímskokatolícke kostolíky.

V súčasnosti sú Jaworky známe ako východiskový bod pre pešiu turistiku a v zime pre lyžiarov. Zároveň predstavujú dôležité miesto na kultúrnej a hudobnej mape Poľska. Od roku 1997 tu funguje „Hudobná ovčiareň” (poľ. Muzyczna Owczarnia) – miesto umeleckých workshopov, stretnutí a koncertov.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie