zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Veľké ovčiarne

Na konci 40-tych rokov 20. storočia vznikol plán na vytvorenie „pastvinnej ovčej rezervácie”, s cieľom zvýšiť chov oviec a zväčšiť produkciu mliečnych výrobkov v Pieninách. Vybudovali sa štyri koliby. viac

Na konci 40-tych rokov 20. storočia vznikol plán na vytvorenie „pastvinnej ovčej rezervácie”, s cieľom zvýšiť chov oviec a zväčšiť produkciu mliečnych výrobkov v Pieninách. Vybudovali sa štyri koliby. Mal to byť chov v súlade s modernými postupmi. Vznikol zavlažovací systém a postupy na obohatenie inak chudobných pastvín. Ukázalo sa však, že realizácia plánu nie je taká jednoduchá – chýbala voda pre zariadenia a samotní bačovia sa radšej presťahovali do vlastnoručne vybudovaných salašov.

Zo štyroch objektov sa zachoval jeden – pod Durbaškou. Dnes je v ňom Horské edukačno-relaxačné stredisko „Pod Durbaškou”. Z druhého z nich, na svahoch vrchu Vrchriečky, ostali iba ruiny. Po ostatných objektoch ostali už len zvyšky stavieb a zavlažovacieho systému. Tretia koliba bola pod Vysokou, štvrtá na poľane Cyrśla.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie