zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Nad hranicami

Najvyšší vrch Pienin dosahuje výšku 1050 m n.m. Je to zároveň aj najvyšší vrch Pieninského bradlového pásma, teda vápencového skalnatého pásma oddeľujúceho Vnútorné Karpaty od Vonkajších. viac

Najvyšší vrch Pienin dosahuje výšku 1050 m n.m. Je to zároveň aj najvyšší vrch Pieninského bradlového pásma, teda vápencového skalnatého pásma oddeľujúceho Vnútorné Karpaty od Vonkajších.

Od roku 1961 je Vysoká vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť „Vysoké Skalky” (poľ. Wysokie Skałki). Je tu jediný fragment pôvodného smrekového pásma v Pieninách. Nachádza sa tu aj niekoľko zriedkavých druhov rastlín.

Na Vysokú nevedie žiaden turistický chodník, ale cestička je vytýčená a zabezpečená zábradlím a schodíkmi. Ak by tam tieto prvky neboli, vrchol by bol skoro nedostupný – z východnej a juhovýchodnej strany je vidieť strmé skalné bralá vysoké 5 – 20 metrov, zo západu skalné hrby a vyčnievajúce skalky.

Skalnatý vrchol Vysokej je odkrytý a oplatí sa naň vystúpiť kvôli prekrásnej panoráme: majestátne Tatry, vrcholce Pienin s Troma Korunami, Sądecké Beskydy, pásmo Veterného vrchu, Spišská Magura a Levočské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti uvidí šikovné oko aj hrad v Starej Ľubovni.

V minulosti mala Vysoká svoje miestne názvy: Pamiarky, Kýčera. Prvý názov dali vrchu pravdepodobne miestny Lemkovia pravdepodobne preto, že sa na vrchole nachádzala triangulačná veža.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie