zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Pevec Pienin

Prekrásnu scenériu, kultúru pôvodného obyvateľstva, zvyky, ba dokonca mágiu – to všetko možno nájsť v tvorbe Jana Wiktora. viac

Prekrásnu scenériu, kultúru pôvodného obyvateľstva, zvyky, ba dokonca mágiu – to všetko možno nájsť v tvorbe Jana Wiktora.

Umelec začal Szczawnicu navštevovať ešte pred 2. svetovou vojnou. Pravidelne trávil istý čas v penzióne Szalay a počas oddychu spoznával život miestnych obyvateľov. Jeden z najznámejších románov týkajúcich sa liečebne nesie názov Orba na prielohu a hovorí o živote chlapca, o ťažkej práci, nulových perspektívach a boji o pôdu, o postoji štiavnickej učiteľky, ktorá sa vzoprie brutalite. Autor vo svojej tvorbe opisuje krásy prírody, z ktorej možno načerpať silu.

Iným zaujímavým románom je Okrídlený mních, ktorý rozpráva o osude brata Cypriána, ktorý žil v Červenom Kláštore. Podľa legendy vraj závidel vtákom a pomocou stroja, ktorý skonštruoval, sa pokúsil lietať. Autor pomocou nárečia a mimoriadne plastického jazyka nádherným spôsobom ukazuje, ako vyzeral svet podľa kamaldulov (bielych benediktínov) a miestneho obyvateľstva.

Na znak vďaky za preslávenie Szczawnice a Pienin bola rezervácia „Kaňon Homole” nazvaná po Jánovi Wiktorovi.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie