zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Paraglajding – Kluszkowce

Punkt na szlaku: Extrémne Karpaty

Lety na klzáku a rogale sú jednými z najpopulárnejších rekreačných foriem leteckých športov. Je to návrh pre osoby prahnúce po dojmoch a vysokej dávke emócií. Nosným prvkom klzáku je krídlo. Získava aerodynamický profil následkom prepúšťania vzduchu a vzniknutého tlaku. Povrch krídla môže predstavovať 20-30 m2 a vážiť od 4 do 8 kg. Dvojčlenné verzie majú väčší povrch a váhu. Ku krídlam, pomocou lán a nosných popruhov, je pripevnený pás pre pilota. Pás klzáku svojím tvarom pripomína vak, ktorý spolu so systémom popruhov zabezpečuje pilota pred vypadnutím. Najdôležitejšie z nich sú stehenné pásy ako aj hrudný popruh, ktoré stabilizujú pozíciu pilota. Mnoho klzákov je vybavených urýchľovačmi, ktoré slúžia zníženiu nájazdového uhlu a v dôsledku k zvýšeniu rýchlosti a rýchlejšiemu pádu. Záchranným brzdiacim systémom je padák. Hmotnosť celej súpravy klzáku dosahuje do 20 kg, hoci sú dostupné aj štvornásobne ľahšie verzie. viac

Riadenie klzáku je založené na asymetrickej deformácii krídla a zmene síl pôsobiacich na jeho polovice. Môže sa to vykonať dvoma spôsobmi: zatiahnutím kormidelne alebo prostredníctvom balansu tela. Zatiahnutie jednej z kormidelní má vplyv na nasmerovanie okraja smerom dole a zvyšuje o. i. ukazovateľ odporu jednej strany. Následkom toho klzák odbočuje v smere zatiahnutej kormidelne. Nachýlenie tela pilota nabok má vplyv na presunutie ťažiska a následkom toho je odbočenie na stranu nachýlenia. Takýmto spôsobom sa riadi aj rogalo. Dosahujú sa rýchlosti od 20 do viac ako 60 km/h.

V Malopoľsku sa je možné zúčastniť na tandemových paraglajdingových letoch so skúseným  inštruktorom a pre osoby túžiace lietať samostatne existuje možnosť ukončiť špeciálny paraglajdingový kurz. Zahŕňa všeobecné informácie o klzáku, pravidlách letu a bezpečnosti a praktickým cieľom kurzu je náuka ako štartovať a pristávať, a taktiež správne schopnosti samostatnej prípravy a kontroly prístroja pred letom. Zdokonaľuje sa aj zmena rýchlosti letu, vykonávanie zákrut, krúženie, stabilizácie krídiel počas letu, korigovanie pri unášaní vetrom. Lety na klzáku je možné vykonať v okolí Szczawnice, Krościenka nad Dunajcom ako aj Kluszkowiec.

Organizátori:

Adventure Sky Extreme Sport, www.adventure-sky.pl

Xwyzwanie, www.xwyzwanie.pl

 

Obce

 

  • Kluszkowce – lety v Pieninách sú ponúkané zo svahov hory Wdżar v Kluszkowcach.
Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!