zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Pieninské bradlové pásmo

Na prechádzke po Pieninách nás určite zaujmú vápencové skaly. Sú to fragmenty Pieninského bradlového pásma (PBP). PBP určuje hranice medzi Vonkajšími a Vnútornými Karpatmi. viac

Na prechádzke po Pieninách nás určite zaujmú vápencové skaly. Sú to fragmenty Pieninského bradlového pásma (PBP). PBP určuje hranice medzi Vonkajšími a Vnútornými Karpatmi. Celková dĺžka je okolo 600 km, kým šírka je od niekoľko sto metrov do 20 km. Pásmo sa tiahne od Viedne až po rumunské Marmarošské Karpaty, avšak nie všade ho je vidieť nad povrchom zeme – na väčšine územia je pokrytý treťohornými a štvrtohornými usadeninami. Vápence možno vidieť na miestach, v ktorých v dôsledku procesu denudácie (zvetrávania slabších vrstiev) vyšli na povrch vo forme strmých skalnatých stien. V Poľsku je PBP najlepšie vidieť v Pieninách.

Na území Poľska je PBP cca 50 km dlhé a 6 km široké. Prvá viditeľná skalka je Rogožnická skalka na západe, na východ sa tiahnu Spišské, Čorštýnske, Centrálne a Malé Pieniny. Najvyšším vrchom je Wysoka (1050 m n.m.) – je to aj najvyšší vrch Pienin. Skaly sú odkryté vďaka procesu denudácie a erózie, ktorým boli vystavené v období miocénu.

Na území PBP možno pozorovať veľmi bohatý a atypický skalnatý porast. Nájdeme tu mnoho endemitov (vyskytujúcich sa iba na danom území) a reliktov (v minulosti rozšírenejších, v súčasnosti blízko vyhynutia) kvetov. K najčastejším patria: púpava pieninská, rozchodník prudký, chryzantéma pieninská, dryádka osemlupienková, plesnivec alpínsky či lomikameň metlinatý. V Pieninách sa nachádzajú aj oblasti reliktnej borovice lesnej.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Internetové zdroje:

www.szlachtowa.pl

www.mount.cad.pl

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie