zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Mroźna

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Ak budete v doline Kościeliskej, nie je možné nenavštíviť Jaskyňu Mroźnu – asi najpopulárnejšiu jaskyňu v poľských Tatrách. Aj my začíname náš výlet po jaskyniach práve od tohto objektu. viac

Dĺžka chodieb: 571 m

Dĺžka turistickej trasy: 350 m

Hĺbka: 42,5 m

Výška otvoru m n. m.: 1100 a 1112 m

Poloha: Západné Tatry, východné úbočie Doliny Kościeliska (120 m nad jej dnom)

 

Vchod sa nachádza na východnom úbočí doliny, prístup čiernym chodníkom. Jaskyňa je osvetlená, vstup je bezplatný, navštevovanie dostupné od mája do konca októbra.

 

Jaskyňa Mroźna svoj názov vďačí stálej, nízkej teplote (6 stupňov Celzia), závanom studeného vzduchu, a taktiež bielym usadeninám na stenách, ktoré neuveriteľne pripomínajú srieň. Jej kvapľová výzdoba – hoci úbohá – je medzi sprístupnenými jaskyňami poľských Tatier najbohatšia.

Vchod vedie cez umelú chodbu s dĺžkou 8 m k Cintorínu kvapľov, kde sú za drôtenou sieťkou vystavené kvaple zhromaždené z iných častí jaskyne. Následne sa cez Biely chodník prichádza do Veľkej komory (27 m dĺžky, 8 m šírky a 10 výšky), pozornosť sa oplatí obrátiť na Zasłonu – hnedú usadeninu na ľavej stene hneď za komorou. Reliktom minulosti je Sabalové jazierko, ktoré vzniklo v časoch, keď sa dno doliny nachádzalo približne na tejto úrovni súčasného dna jaskyne a podzemnými chodbami pretekala voda. V nasledujúcej komore sa nachádza najväčšie zoskupenie stalagmitov v jaskyni nazývané „Záhradka“. Cez Sálu Pochylu sa prechádza do Komory Vstupnej, ktorá je východom z jaskyne (názov komory nadväzuje na fakt, že práve cez ňu vošli objavitelia Jaskyne Mroźnej).

Jaskyňa bola objavená Štefanom Zwolińským a Tadeuszom Zahorským v roku 1934. Pôvodne bol známy iba malý úsek s dĺžkou trochu viac ako 60 m, hlavná chodba bola objavená až po vojne. Na začiatku 50. rokov bola prispôsobená pre turistický ruch a sprístupnená návštevníkom. Po 66 rokoch od objavenia, v roku 2000, Jakub Nowak z Krakovského klubu jaskynného horolezectva objavil bočnú dutinu, ktorá vedie k susednej Jaskyni Zimnej. Týmto spôsobom sa Jaskyňa Mroźna predĺžila o 60 m a prehĺbila sa do 42,5 m.

Po odchode z jaskyne schádzame po schodoch späť do doliny Kościeliska.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie