zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Dračia jama

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Po návšteve prvej jaskyne putujeme aj naďalej dolinou Kościeliska, odkiaľ cez malebnú roklinu Krakov prichádzame žltým chodníkom do ... dračej jamy. Ale kde je drak? viac

Dĺžka chodieb: 37 m

Denivelácia: 16,5 m

Výška otvoru m n. m.: 1100 a 1120 m

Poloha: Západné Tatry, východné úbočie doliny Kościeliska, roklina Krakov

 

Vchod sa nachádza na východnom úbočí doliny, prístup žltým chodníkom z poľany Pisanej cez roklinu Krakov a naspäť na poľanu Pisanu.

 

Pre nás to bude prvá neosvetlená jaskyňa a už samotný prístup si vyžaduje oveľa väčšiu námahu. V letnej sezóne je tam občas ruch ako na Krupówkach.

Otvor sa nachádza niekoľkonásť metrov nad dnom rokliny. Prichádzame tam po oceľovom rebríku, neskôr po reťaziach. Je dobré, ak si na tomto mieste nasadíme na čelo svetlo.

Jaskyňa sa za otvorom strmo vztyčuje až k hornému otvoru, miestami sa trochu rozširuje. Cez celú dĺžku vedú reťaze, ktoré prechod uľahčujú. Niektoré fragmenty sú v zime zamrznuté, čo výpravu sťažuje.

Objavitelia jaskyne nie sú tak úplne známi. „Poznali ju už dávno“ nielen horali, ale aj prví turisti navštevujúci Tatry. Zmienky o nej sa objavili už v sprievodcovi Kolbenhayera v roku 1876 a v roku 1882 ju opisoval Gotfryd Ossowský, ktorý ju nazýval Drakom. A tak už zostalo: Dračia jama.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie