zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Raptawicka

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Jaskyňa Raptawicka je jednou z mála jaskýň na úbočí doliny Kościeliskej. Oplatí sa ju navštíviť predovšetkým vzhľadom na výhľad pri vstupe – nachádza sa približne 120 m nad dnom doliny Kościeliska. viac

Dĺžka chodieb: 150 m

Denivelácia: 15 m

Výška otvoru m n. m.: 1146 i 1151 m

Poloha: Západné Tatry, západné úbočie doliny Kościeliskej, Raptawicka Turnia

 

Do jaskyne vedie čierny turistický chodník. Na začiatku sa tiahne spoločne s červeným, ktorý vedie do Jaskyne Mroźnej, potom sa chodníky rozdeľujú. Posledný úsek prístupu je zaistený reťazou.

 

Do hlavnej komory vchádzame po oceľovom 9-úrovňovom chodníku namontovanom vo vstupnom otvore. Sála má rútivý charakter. Dno chodieb a hlavnej komory je pokryté vápencovými blokmi odtrhnutými zo stropu. Dolná časť jaskyne vykazuje odlišný charakter – v strope viditeľné vyhladenie stien a vírové jamky poukazujú na prietok vody. Rozloženie teploty, predovšetkým v dolnej chodbe (závan vzduchu), sugeruje, že sa jaskyňa môže prostredníctvom systému dutín a prázdnych priestorov nedostupných pre človeka spájať s nižšie nachádzajúcou sa Jaskyňou Mroźnou. V hlavnej komore sa občas vyskytuje podzemný dážď a v zime vznikajú zaujímavé kvapľové formy z ľadu (ľadové stalagmity a stalaktity). S trochou šťastia je v nej možné stretnúť netopiere.

Jaskyňa je dostupná počas celého roka, jedinými obmedzeniami pri návšteve v zime môžu byť ťažkosti spojené s námrazou pri vstupe.

Jaskyňa Raptawicka bola turistom známa už v XIX. st. Ako prvý ju v roku 1887 opisoval Ján Gwalbert Pawlikowský.

V medzivojnovom období bola jaskyňa miestom skutočnej romantickej tragédie, ale samozrejme so šťastným koncom. Zubár pochádzajúci zo Zakopaného tam v roku 1938 chcel spáchať samovraždu z dôvodu neopätovanej lásky – chcel sa zamurovať v poslednej chodbe jaskyne. Po určitom čase, určite od hladu, však od tohto úmyslu odstúpil, rozbil múr a na mieste plánovaného „hrobu“ zamuroval do steny obraz Matky Božej, vyryl nápis a nechal svietnik so sviečkou.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie