zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Obłazkowa

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Keď už sme navštívili jaskyňu Raptawickú a vraciame sa k rozvetveniu s červeným chodníkom, ideme bližšie smerom hore a staneme pred otvorom s rozmermi 2 na 9 m. Turisti si toto miesto občas „mýlia“ s Jaskyňou Mroźnou – k nej ostalo ešte niekoľko desiatok metrov.... viac

Dĺžka chodieb: 120 m

Denivelácia: 5 m

Výška otvoru m n. m.: 1098 m

Poloha: Západné Tatry, západné úbočie Doliny Kościeliskej, Raptawicka Turnia

 

Do jaskyne vedie červený turistický chodník.

 

Za otvorom sa nachádza hlavná komora nazývaná Vstupná (Wstępna). Zo Vstupnej komory vychádza tesná chodba s dĺžkou 28 m, ktorá sa o chvíľu rozdeľuje. Dlhšia vetva je 7 m dlhá a je veľmi nízka (miestami je sťažené dokonca aj plazenie). Na jej konci sa nachádza Komora Konečná (Końcowa) s malými bočnými dutinami. Jaskyňa je fragmentom systému Jaskyne Mylnej.

V zime sa v Komore Vstupnej – vďaka stratifikácii vzduchu, t. j. výskytu vrstvy teplého vzduchu pod stropom a studeného na dne – vytvárajú zaujímavé ľadové formy.

Jaskyňa bola známa už od pradávna. Od kedy bol do jaskyne Mylnej v roku 1886 zavedený chodník, navštívilo ju mnoho turistov. Prvý jej opis a plán zverejnil Pawlikowský v roku 1887 a od toho času ju opisujú všetci tatranskí sprievodcovia.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie