zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Dziura

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Po návšteve jaskyne v doline Kościeliskej nám ostala ešte jedna „tatranská diera“ – Dziura. Tu je možné veľmi často postretnúť školiacich sa horolezcov a jaskyniarov. viac

Dĺžka chodieb: 180 m

Denivelácia: 43 m

Výška otvoru m n. m.: 1002 i 1018 m

Poloha: Západné Tatry, Dolina k Dziurze

 

Do jaskyne vedie modrý turistický chodník. Na návštevu posledných častí jaskyne je potrebné svetlo.

 

Vstupný otvor má rozmery 3 m a 2 m a vedie smerom dole do malej predsiene. Táto predsieň sa rozširuje do hlavnej komory. Pri jej konci sa v strope nachádza takmer zvislý viac ako 10-metrový komín ukončený horným otvorom. Dno jaskyne je pod týmto komínom zasypané listami a v zime snehom. Trochu ďalej sa dno opäť znižuje a strop komory sa vztyčuje k jej centrálnej časti. Tento fragment chodby je spravidla klzký a v zime môže byť pokrytý ľadom. Hlbšie, pod pravou stenou, sú viditeľné stopy po výkope vykonávanom na dne (čiastočne zaistenom starými brvnami), ktorý je celý pokrytý listami a kameňmi. Počas dažďového obdobia kvapká zo stropu voda a v zime sa na stenách často vytvárajú námrazy a na dne ľadové stalagmity. V hlavnej komore sa vzhľadom na tvar v nižších častiach jaskyne udržiava spravidla studený vzduch.

 

Dziur, ako jedna z väčších jaskýň nachádzajúcich sa v bezprostrednom susedstve so Zakopaným, si môže pripisovať prvenstvo spoznania. Pravdepodobne ju poznali už lovci pokladov a železnej rudy pochádzajúci zo XVII. storočia. Jaskyňa je známa aj vďaka dávnym opisom v literatúre. Spomínal ju už Seweryn Goszczyńský v roku 1835. Na začiatku ju nazýval Jaskyňa Strążyską alebo Zbojnícka jama. Druhý názov súvisel pravdepodobne s posledným „skutočným“ tatranským zbojníkom Wojciechom Matejom, ktorý býval v blízkosti výstupu doliny a jaskyňu určite využíval ako úkryt. Súčasný názov – Dziura, znamená v horalskom nárečí jaskyňa – je to pôvodný, prirodzený názov prázdnoty v skale. Minimálne od polovice XIX. st. bola jaskyňa navštevovaná turistami, okrem iného Z. B. Stęczyńským, ktorý jej krásu prirovnával k najúžasnejším jaskyniam Európy, ktoré boli vtedy známe. Aj napriek kontroverzii pri hodnotení atraktivity samotnej jaskyne, a možno práve aj preto, počet navštevujúcich ju hostí neustále rastie.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie