zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Zbójecka v Łopieni

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Je jednou z najzaujímavejších flyšových jaskýň poľských Karpát. Charakterizujú ju obšírne, ako na beskydské podmienky, chodby a komory dochádzajúce do výšky 10 m, a taktiež v tunajších jaskyniach zriedkavejšie kvaple. V jaskyni sa nachádza aj zimná kolónia podkovára malého skladajúca sa z niekoľko sto jedincov. viac

Dĺžka chodieb: 433 m

Denivelácia: 19 m

Výška otvoru m n. m.: 903 i 906 m

Poloha: Ostrovné Beskydy, Łopień

 

Do jaskyne môžete ísť z Dobrej (PKP – železnice) zeleným chodníkom na Łopień. Ním prichádzame na okázalú Poľanu Mycodrówku pod štítom. Potom odbočujeme na severovýchod čiernym chodníkom. Cesta odbočuje na pravo, ale my ideme rovno (na N), smerom trochu dolu, zanikajúcim chodníkom. Po viac ako sto metroch si všimneme trhliny a malé skalné stienky. Tam, nižšie, medzi stromami jarabiny, sa nachádzajú otvory Jaskyne Zbójeckej v Łopieni. Prístup bez ťažkostí.

 

Navštevovanie hlavného ťahu bez väčších problémov, ale prechod cez všetky časti jaskyne je trochu náročný (tesno). Okrem toho porazenie priamo Komína Predsedu si vyžaduje 10-metrové lezenie po stene (klzko, stupeň ťažkosti II, potrebné lano).

 

Treba si pamätať, že navštevovanie Jaskyne Zbójeckej počas zimných mesiacov, keď v jaskyni hibernujú netopiere, je zakázané. Znepokojovanie týchto chránených cicavcov počas zimného spánku môže zapríčiniť ich smrť. Vynútená aktivita je pre nich vtedy príliš veľkou energetickou námahou. Samotnou prítomnosťou človeka sa teplota vzduchu v malej sále zvyšuje následkom čoho sa netopiere môžu prebudiť.

 

Prvé informácie o jaskyni na Łopieni sú uvedené v Legende o Łopieni-Zlatopeni, ktorú zapísal Stanislav Pagaczowský: vraj v časoch „keď vodca Kościuszko bojoval pod Racławicami“, pásol na Łopieni ovce „horal z Chyżówek“, akýsi Ambróz. Jedného dňa, keď Ambróz driemal, zem sa zatriasla a ukázala sa „tmavá čeľusť“, z ktorej vyletela obrovská sova. Ambróz prekonal svoj strach, vošiel do vnútra a ocitol sa vo veľkej, svetlej jaskyni, v ktorej stála obrovská truhla plná zlata – poklad zbojníkov. Vedľa rástol číro zlatý strom. Ambróz vybehol po sekeru, aby strom vyťal a bohatstvo vzal domov. Ale keď sa vrátil so sekerou, pred jaskyňou stál strážca pokladu, ktorý Ambrózovi zakázal vstup do jaskyne a povedal mu, že „majiteľom pokladu sa stane iba ten, kto ho celý určí na pomoc chudobným a nešťastným ľuďom a pre seba si nenechá nič“. Vošiel potom do jaskyne a otvor bez stopy zmizol. O existencii „zbojníckej jaskyne“ na Łopieni spomínal po prvýkrát Kazimierz Sosnowský v roku 1914, ale neuviedol presné miesto, kde sa nachádza. Autor doteraz jedinej monografie jaskýň Poľska (1954) Kazimierz Kowalski ju po druhýkrát nenašiel a skonštatoval, že jaskyňa „je v tejto chvíli zasypaná“.

 

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie