zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Diablova diera (Diabla Dziura) v Bukowci

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

V blízkosti obce Bukowiec, na výšine s tým istým názvom, sa nachádza rad zaujímavých skalných foriem, ktoré vznikli v ciężkowickom pieskovci. Zvláštnu pozornosť si zaslúži nachádzajúca sa tam jaskyňa nazývaná Diablovou dierou (Diabla Dziura) v Bukowci – cieľ nášho putovania. viac

Dĺžka chodieb: 365 m

Denivelácia: 42,5 m

Výška otvoru m n. m.: 470 m

Poloha: Rožnovská brázda, Bukowiec

 

Do jaskyne sa najlepšie ide vyznačeným náučným chodníkom, z parkoviska pri kostole v Bukowci. Po ceste prechádzame popri zaujímavých skalných formách opísaných prostredníctvom informačných tabúľ.

Diablova diera je jaskyňou tektonického typu. Vznikla na trhlinách, dutinách, šikmých plochách, oddelení skál. Predovšetkým zóna šikmých plôch má sklon k tvoreniu sa jaskýň tohto typu.

Jaskyňa má dva vstupné otvory, od roku 2009 sú obidva zamrežované. Malý otvor na stálo a na veľkom sú namontované otvárajúce sa mreže. Jaskyňa sa počas ochranného obdobia zamyká kvôli netopierom, t. j. od októbra do apríla.

Upozornenie! Návšteva jaskyne si vyžaduje náležité vybavenie, schopnosti a skúsenosti! Objavovanie jaskyne je vo väčšine náročné a ťažké a na niekoľkých miestach je potrebné lano.

V jaskyni je vo všeobecnosti možné vymedziť tri hlavné úrovne:

I. úroveň, horná – tvoria ju vstupné chodby dvoch otvorov jaskýň spolu so spájajúcim ich bočným ťahom.

II. úroveň, stredná – predstavuje hlavnú časť jaskyne a zahŕňa časť od regiónu Studne Duší (Studnia Dusz) po Studňu „S“. Je najviac rozvetvená, takže priamo v nej je možné vymedziť ďalšie poschodia.

III. úroveň, dolná – je jednou veľkou dutinou so všeobecným priebehom NE-EW-SW, ktorá si ako jediná zo všetkých ťahov jaskyne v najväčšej miere zachovala svoj pôvodný charakter.

V jaskyni je stála teplota predstavujúca približne 14 ̊ C počas celého roka.

Cieľom každej expedície je dosiahnutie tzv. „Jedálne“ (Jadalnia), často nazývanej aj „Bálová sála“ (Sal Balowy), ktorá vytvára nie príliš dlhú a dosť tesnú chodbu, ktorá je pravdepodobne najnižšou (dostupnou) úrovňou jaskyne. Jaskyniari tam vo väčšine oddychujú a zbierajú sily pred výstupom z jaskyne. Nachádza sa tam „Kniha hostí“, do ktorej sa vpisujú návštevníci jaskyne.

S jaskyňou sa spájajú mnohé legendy o zbojníkoch, diabloch a pokladoch. Jedna z nich hovorí o ukrytých pokladoch ukradnutých strašnými zbojníkmi. V jaskyni boli zhromaždené zločinmi a vraždami, preto prešli neskôr pod nadvládu pekla a Lucifer, kráľ satanov, určil diabla Borutu, aby ich strážil. Ľudia sa počas mnohých rokov báli vchádzať na bukovskú horu. Poklady jednak zviedli jednu dievčinu, Kasiu Maciaszkówne. Pokus dievčiny ukradnúť tento poklad sa nepodaril, pretože ju Borut prichytil a za trest ju v jaskyni uväznil. Bola nútená poklady neustále prepočítavať a strážiť, vďaka čomu samotný Boruta sa mohol bezstarostne túlať po svete. Od vtedy už prešli stovky rokov. Mnoho odvážlivcov prenikalo počas toho obdobia do bukowskej jaskyne. Vraj boli aj takí, ktorí v nej videli Kasiu Maciaszkównu, ale neboli schopní ju ani poklady vyslobodiť – nemohli prebiť vodu, ktorá ich od nej oddeľovala. Otvor jaskyne je známy už dlho, kedysi bolo v jeho blízkosti možné vidieť vyryté znaky, ktoré tam zanechali lovci pokladov – v súčasnosti podľahli erózii alebo boli zničené súčasnými nápismi.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie