zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kúpele pri prameni Ropy

Krásna scenéria, ticho, množstvo peších, cyklistických i konských trás, a k tomu odpočinok v Kúpeľnom parku. Pokoj a možnosť zamyslieť sa nad bohatou históriou Nízkych Beskýd možno nájsť práve vo obci Wysowa-Zdrój. viac

Krásna scenéria, ticho, množstvo peších, cyklistických i konských trás, a k tomu odpočinok v Kúpeľnom parku. Pokoj a možnosť zamyslieť sa nad bohatou históriou Nízkych Beskýd možno nájsť práve vo obci Wysowa-Zdrój.

Obec Wysowa – Zdrój je situovaná na juhozápadných svahoch Nízkych Beskýd, v pohorí Góry Hańczowskie. Osada vznikla pozdĺž doliny rieky Ropa, v nadmorskej výške približne 550 m. Dejiny obce siahajú do polovice 14. storočia, keď zaznamenala rozvoj vďaka vtedajšej obchodnej ceste vedúcej na sever Uhorska. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1359, keď Jan Gładysz získal územie hornej Ropy a okolia Zdyne od kráľa Kazimierza Veľkého. Je možné, že sa vo Wysowej nachádzali sklady vína, ktoré z Uhorska dovážali grécki a arménski kupci. Do roku 1818 bola v osade mýtnica. Po Gładyszovcoch sa stal vlastníkom Brzeziński, potom rodina Zborovských a Tarłowcov, a po roku 1760 Maciej Lanckoroński, ktorý – ako sa traduje – vďačil za svoje zdravie wysowským vodám.

História kúpeľov sa začína až v roku 1812, keď bol vybudovaný prvý kúpeľný objekt a v ňom 6 kúpeľných miestností a 9 obytných izieb. Vtedy bolo preskúmané aj chemické zloženie vody. Ďalšie budovy pre kúpeľných hostí vznikli v medzivojnovom období, v tom čase bola postavená aj štýlová pijáreň vôd. Liečebný komplex bol počas 2. svetovej vojny významne poškodený, preto dnes môžeme vidieť iba súčasné sanatória a rekreačné zariadenia.

Kúpeľných hostí lákajú do kúpeľov Wysowa-Zdrój početné prírodné liečivé pramene. Wysowské minerálne vody sú predovšetkým hydrogénuhličitanové-chloridovo-sodné s rôznym obsahom pevných látok. V roku 1963 boli pramene uznané Ministerstvom zdravotníctva za liečivé.

V súčasnosti je v kúpeľoch niekoľko prameňov. V kúpeľnom parku možno využiť niekoľko verejne prístupných prameňov: „Bronisław”, „Aleksandra”, „Józef I”. Ostatné sú „Anna”, „Henryk”, „Franciszek”, „Słone”, „Józef II”, „W-15”, „W-16”, „W-19”, W-20”, „W-24” – prvých päť je za poplatok prístupných aj v pijárni. Vedľa parku sa nachádza plnička vôd „Wysowianka”, kde sa fľaškuje voda zo zdroja „W-24”, je tu možnosť liečivé vody aj kúpiť: „Henryk”, „Józef” a „Franciszek”. Ako prvý bol vyvŕtaný prameň „Józef I” – už v roku 1921.

V závislosti od výberu vody sa tu liečia choroby dvanástorníka, dvanástorníkové a žalúdočné vredy, choroby obličiek, cukrovka, ochorenia žlčových ciest, tráviacej sústavy, urologické ochorenia, a dopĺňa sa jód v organizme. Liečba pomocou minerálnych vôd závisí od dávkovania, spôsobu užívania, ako aj diéty, preto je dôležité, aby sa všetko uskutočňovalo pod dohľadom lekára. Prírodné liečivé procedúry spočívajú v pitných kúrach, kúpeľoch, rašelinových zábaloch, inhaláciách, suchých aj podvodných masážach, vo využívaní liečivých vodných spŕch.

V kúpeľnom parku sa okrem minerálnych prameňov nachádza aj starý kúpeľný dom zo začiatku 20. storočia a v ňom reštaurácia a hotel, ďalej ihriská, altánky, amfiteáter a bazén.

Rôzne kultúry, rôzne chrámy

Vo Wysowej pôsobí niekoľko náboženských komunít. Najviac veriacich sa hlási k rímskokatolíckej viere a tí navštevujú kostol Nanebovzatej Panny Márie (kostol sa nachádza v severnej časti kúpeľov). Mnoho obyvateľov patrí k poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi a farnosti sv. Michala Archanjela. Okrem pravoslávneho kostola sa tu nachádza monastier – pravoslávna mužská rehoľa Ochrany Matky Božej. Vo Wysowej je aj protestantský zbor –Dom modlitby kresťanského zelenosviatočného spoločenstva (poľ. Dom Modlitwy Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej).

Cerkva sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky chrám postavený v roku 1779 slúži dnes pravoslávnym obyvateľom. Objekt bol reštaurovaný v roku 1874 a v roku 1910, kedy bola dobudovaná zvonica nad babincom. Po roku 1947 a akcii „Wisla” bol kostolík určená na sklad, veriacim sa vrátil v roku 1958. Farnosť vytvorená v tom istom roku bola prvou farnosťou na území juhovýchodného Poľska po 2. svetovej vojne.

Cerkva je drevená, lemkovská, v severozápadnom štýle. Skladá sa z troch častí: presbytéria, babinca a lode, z ktorých každá má tvar pravouholníka. Najprv bola trojdielna, v súčasnosti sa skladá z dvoch častí. Jednotlivé časti sú ozdobené vežou –nižšia je nad presbytériom a vyššia nad babincom. Cerkva, a teda aj presbytérium je orientované na východ. Konštrukcia chrámu je zrubová, so stanovou strechou, pokrytou plechom, veža má stĺpovo-rámovú konštrukciu. Určite sa treba pozrieť na izbicu – hornú časť veže pod strechou, na ktorej sú vymaľované hodinové ciferníky. V interiéri možno obdivovať kompletný barokový ikonostas z 18. storočia. Vo Wysowej je pravoslávna farnosť. Architektonicko-figurálna polychrómia pochádza z konca 19. storočia. Na bočnom barokovom oltári (na severnej strane) sa nachádza obraz Panny Márie. K ďalšej výzdobe patria vyšívané ukrajinské šatky a zástavy na procesie.

Vedľa cerkvy nás zaujme vyše 400-ročná lipa drobnolistá – prírodná pamiatka. Na druhej strane ulice, v budove, pred ktorou stojí kríž s dátumami dôležitých náboženských udalostí, sa nachádzala gréckokatolícka fara.

Svätý vrch Jawor

Pri prechádzke po obci Wysowa-Zdrój treba zájsť na blízky vrch Jawor, kde sa nachádza lemkovské sanktuárium. Od obce vedie dobre značená cesta, ktorá nás privedie do cieľa po približne 45 minútach. Sanktuárium pozostáva z drevenej pravoslávnej kaplnky Panny Márie Ochrankyne z roku 1929. Vedľa sa nachádza studňa, z ktorej sa dá nabrať voda považovaná za zázračnú. Sanktuárium bolo postavené na mieste, kde sa lemkovskej gazdinej zjavila Panna Mária, keď sa spolu s dvoma inými ženami vracala cez hory domov. O kaplnke a zjavení sa možno dočítať z informačných tabúľ.

Kostol Nanebovzatej Panny Márie

Drevený kostol bol postavený v medzivojnovom období, v rokoch 1936-1938 podľa projektu architekta Zdzisława Mączeńského v súlade so starým regionálnym staviteľstvom. Steny sú zrubovo-stĺpovej konštrukcie, sú ošalované, čiže obité zvislými doštičkami. Strecha nad loďou a presbytériom má rôznu výšku, veža (stĺpovo-rámová konštrukcia) je ozdobená kupolou s lucernou a makovičkou. V interiéri sa nachádza barokový hlavný oltár.

Oddych vo Wysowej

V okolí obce Wysowa-Zdrój bolo vytýčených množstvo peších trás, cyklotrás i trás pre jazdu na koňoch. Neďaleko obce, v Gładyszowe, sa nachádza najväčšia žrebčinec huculských koní v Európe – každý rok sa v septembri organizujú Huculské dni. V okolí je vyznačených cca 100 km konských ciest, okolo ktorých sa rozvíja aj ďalšia infraštruktúra.

Vynikajúco sú označené miesta, kde sa nachádzajú cintoríny z 1. svetovej vojny. Najbližšie k Wysowej, na svahoch vrchu Wysota, je situovaný cintorín č. 50. Nekropolis vznikol podľa projektu Dušana Jurkoviča, je tu pochovaných 10 rakúsko-uhorských a 50 ruských vojakov.

Kúpele priťahujú nielen možnosťou okúsiť liečivé vody, ale aj krásnou zelenou prírodou, mnohými cestičkami a pamiatkami. Prekrásne panorámy sa rozprestierajú z mnohých miest v obci. Gurmáni si iste pre seba nájdu niečo v miestnych reštauráciách, kde sa podávajú tradičné lemkovské jedlá. Tu, ďaleko od rušných ciest a priemyselných oblastí, kde si možno odpočinúť v tichu a uprostred prírody. Dávnejšie bola Wysowa nazývaná „Haličské Merano” – kvôli mikroklíme.

Bibliografia:

Duda M., Michniewska M., Michniewski A., Cerkwie drewniane Karpat: Polska i Słowacja, Piastów, 2003.

Duda M., Michniewska M., Michniewski A., Wypych S., Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia, Piastów, 2001.

Beskid Niski, przewodnik, zespół red., Pruszków, 2002.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Informácie z tabúľ umiestnených pri jednotlivých objektoch.

Internetové zdroje:

www.usiegorlickie.pl

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie