zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Na ceste kolomažníkov

Sedlo Wysowska (610 m n .m.) sa nachádza medzi štítmi Tri vrchy (poľ. Jasiłniki) 734 m n. m. a Staviská (poľ. Płazin) 825 m n. m. Vedie cez nich poľsko-slovenská hranica. Do roku 2007 tu fungoval hraničný prechod pre turistov, ale po vstupe do Schengenského pásma bol zrušený. K sedlu vedie žltá značka z Wysowej (vedúca do Regetowa) a hraničná červená značka. viac

Sedlo Wysowska (610 m n .m.) sa nachádza medzi štítmi Tri vrchy (poľ. Jasiłniki) 734 m n. m. a Staviská (poľ. Płazin) 825 m n. m. Vedie cez nich poľsko-slovenská hranica. Do roku 2007 tu fungoval hraničný prechod pre turistov, ale po vstupe do Schengenského pásma bol zrušený. K sedlu vedie žltá značka z Wysowej (vedúca do Regetowa) a hraničná červená značka. Najbližšou dedinou na slovenskej strane je Stebnícka Hutisko, do ktorej možno zísť po žltej značke.

Cez sedlo viedla dávnejšie obchodná cesta – vozilo sa po nej napr. Víno z Uhorska. Bolo možné stretnúť lemkovských kolomažníkov, ktorí so svojimi výrobkami putovali nielen po blízkych dedinách, ale až do škandinávskych krajín. Prevážali olej, decht vyrobený suchou destiláciou dreva. Najviac kolomažníkov žilo v Łosiach (dedina na juhovýchod od Ropy), kde sa o tomto remesle dozvieme viac, a dokonca, a môžeme dokonca previesť sa na skutočnom kolomažníckom voze.

Bibliografia:

Duda M., Michniewska M., Michniewski A., Cerkwie drewniane Karpat: Polska i Słowacja, Piastów, 2003.

Duda M., Michniewska M., Michniewski A., Wypych S., Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia, Piastów, 2001.

Beskid Niski, przewodnik, zespół red., Pruszków, 2002.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Informácie z tabúľ umiestnených pri jednotlivých objektoch.

Internetové zdroje:

www.usiegorlickie.pl

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie