zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Cerkev sv. Paraskevy Kviatoň (Kwiatoń)- cerkev sv.Paraskevy

Na lemkovských dedinách sa často vedľa seba nachádzali dve derkvi- gréckokatolícka a pravoslávna. Lemkovia pôvodne vyznávali pravoslávnu vieru a po vzniku Brest-Litovskej únie v roku 1596 (spojenie pravoslávnej a katolíckej cirkvi), prijali gréckokatolícku vieru. Prijali zvrchovanosť pápeža aj rímskokatolícke dogmy, ale ponechali si východné liturgie, vlastnú cirkevnú hierarchiu a juliánsky kalendár. Začiakom XX. storočia sa časť Lemkov vrátila k pravoslávnej viere. viac

Cerkev v Kviatoni (Kwiatoń)

Cerkev v Kviatoni sa v súčasnosti využíva ako rímskokatolícky kostol. Je považovaná za klasický príklad západolemkovského chrámu a jednu z najúžasnejších lemkovských pamiatok. Zrubovú cerkev tvoria tri spojené objekty-presbytérium, loď a babinec s vežou. Veža má klasickú, kupolovitú strechu s cibuľovým ukončením a kovaným železným krížom na vrchole. Nad ostatnými časťami chrámu sú stanové strechy, ktoré sú takisto ukončené klasickou „cibuľkou“. Silueta cerkvi je v podstate pravouhlý trojuholník-najvyššim bodom je veža nad babincom, stredne vysoká je strecha s vežičkou nad loďou a najnižším bodom je strecha presbytéria. Celá strecha je pokrytá dreveným šindľom a navyše sú nim pokryté aj steny cerkvi. Veľa architektonických prvkov, ktoré charakterizujú západolemkovské cerkvi je spoločných s drevenými rímskokatolíckymi kostolmi.

Najvzácnejšie cerkvi tohto typu môžeme obdivovať v Povrožniku (Powrożnik), Ovčaroch (Owczary), Andrejovke (Andrzejówka), Miliku (Milik), Bereste (Berest), Bielanke (Bielanka) a Hančovej (Hańczowa). Menej rozšírené v západnej a strednej časti lemkovského územia sú chrámy v tzv. národnom ukrajinskom štýle (drevená cerkev v Gladyšove (Gładyszów), murovaná cerkev v Petnej (Pętna)- obe pochádzajú zo začiatku XX. storočia). Chrámy boli stavané podľa pôdorysu gréckeho kríža, s centrálnou kupolou nad loďou a nadväzovali na tradičnú ukrajinskú architektúru.

 

Po vysťahovaní Lemkov veľa chrámov prevzala Rímskokatolícka cirkev, ostatné boli zničené. Zachránené ikony a časti zariadenia sa dnes nachádzajú v múzeách. Jedna z najväčších zbierok patrí Oblastnému múzeu v Novom Sači (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie