zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Piwniczná – Odtiaľ vyrážal na cestu rekordman všetkých prevádzačov

Vzdialenosť z popradského mestečka do Košíc trvala prevádzačom 48 hodín. Medzi nimi bol majstrom slávny Roman Stramka, z dôvodu skvelých útekov z nemeckého zajatia. Jemu a jeho spolubojovníkom bol vystavaný v piwniczańskiej Suchej Dolinie kamenný pomník. viac

Stramka sa narodil v Ptaszkowe, odkiaľ pochádzala jeho matka – Mária. Mladosť strávil v Nowom Sącze – jeho rodný dom stojí dodnes na ulici Gorzkowski 28. Športoval v Sandecji – robil ľahkú atletiku, futbal, jazdil na kajaku, bicykli a lyžiach. V októbri 1939 vstúpil do prevádzačskej siete organizujúcej prechody do Maďarska. Dohromady so svojím kolegom – Franciszkiom Krzyżakiom, prezývaným „Frantol” – organizoval trasu z Nowého Sączu do Piwnicze a Starej Ľubovne.

V prvých mesiacoch roku 1940 sa hlásil v Budapešti, kde zložil prísahu a bol vybavený falošnými dokladmi. Vo februári bol zatknutý v okolí Prešova. Na prelome apríla a mája utiekol poprvýkrát z vlakového transportu. (....) Spútali nás 18 reťazami a pripevnili ich k jednej veľkej reťazi, ktorú prišrubovali dovnútra dobytčieho vagónu. Mám hrubé zapästie, ale úzke ruky, tak som si ľahko zhodil putá. Keď vlak začal pred stanicou spomaľovať  (....) vyskočil som (....)” – spomína.

18. októbra 1941 znova utiekol tentokrát z väzenia Gestapa zo Sadeckej. Bolo to počas „evakuácie” väzenia kvôli popravám a trasportom posielaných do koncentračného tábora v Osvienčime. Gestapo nenapísalo Stramkeho do transportu, pretože plánovalo jeho popravu v Nowom Sącze. Jedného večera mu strážnik priniesol do cely koláče, presviedčajúc ho, že je to posledná večera pred popravou. Počas prác v podkroví si naplánoval cestu úteku. Dostal sa na strechu a zošplhal po odkvape.

Stramka 69krát prešiel trasu Nowý Sącz – Budapešť. Po vojne sa stal inštruktorom i trénerom lyžovania. Pracoval mimo iného v Spoločnom športovom klube „Start” Nowý Sącz, SKS „Start” Zakopané, Ľudovom športovom klube (LKS) „Poprad” Rytro, LKS Ptaszkowa. Na jeseň roku 1965 vo veku 65 rokov zomrel na zranenie spôsobené haváriou na motocykle. Jeho hrob nájdete na miestnom cintoríne v Nowom Sącze na ul. Rejtana, štvrť číslo 19. Na jeho hrobe je nápis: „Vyznamenaný Krížom Virturi Militari, pravý Poliak, hrdý vlastenec, hrdinský prevádzač AK, priateľ mladých, ambiciózny športovec, lyžiarsky tréner, milovnik prírody, verný priateľ.”

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie