zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

V „gorczańskom raji”

Na malej parcele na ul. Sądeckej 4 v Rabke-Zdroju stojí skanzen. Nachádza sa v ňom dom U Troch madon, goralské salaše, stovky exponátov, poézie a umenia a kus bujného goralského humoru. Jasiek z Gorców tu vrátil svojej zemi to, čo si od nej vzal. viac

Ak neviete, kto to bol Jasiek z Gorców, spýtajte sa radšej, kým nebol. Jan Fudala (1951-2008) povolaním učiteľ a lyžiarsky tréner, so záľubami - veľmi stručne povedané - maliar, básnik, prozaik a satirik, športovec a úžasný tanečník, herec a vedúci regionálnych súborov, bol široko známym bádateľom kultúry Gorcov a Podhalia. Pochádzal z Olszówky na južných svahoch Gorcov, kde dodnes býva jeho rodina. Svoj život spojil s rodným krajom - obzvlášť s Rabkou-Zdrojom.

Jaśkov dlh

Fudala bol znalcom a veľkým obdivovateľom diela syna gorczańskej zeme Władysława Orkana (v rokoch 2000-2007 bol riaditeľom Orkanovho múzea v Rabke-Zdroji), vravieval, že so všetkým, čo robí, chce splatiť dlh voči orkanovskej devíze „Vráť rodnej zemi to, čo si jej vzal!”.

Jasiek vtedy kúpil historickú goralskú chalupu z r. 1884 a začal budovať svoj súkromný skanzen na ul.  Sądecké 4 v Rabke-Zdroji. „Pomenoval som ju „U Troch madon”, pretože som na ňu namaľoval práve tri madony: Ludźmierskou Pannu, Jasnogórskú Madonu a... Gorczańskú Madonu...” - vysvetľoval umelec.

Vláčil sa po horských údoliach a dedinkách, medzi goralmi - zagórzańskými, kliszczackými, podhalańskými, białými, pienińskými – nachádzal zvyšky povalených salašov, zbieral alebo kupoval nechcené nástroje, domáce aj pastierske vybavenie. „Gorczańský raj má pred vymretím zachrániť našu staropoľskú goralskú minulosť” – vysvetľoval. Zdôrazňoval, že neprijal ani groš od štátu a že mu s realizáciou jeho sna pomohli... Japonci – pretože pre neho usporiadali v Tokiu výstavy, kupovali jeho fantázie maľované na skle a dokonca o ňom natočili film. Pomáhal aj Spolok priateľov tvorby Jana Fudaly, ktorý vznikol v Rabke. Tak na neveľkej parcele pri dome vyrástol Gorczańský ráj.

Zbojníci, bohyne a filmové rekvizity

Jasiek vo svojom múzeu nazhromaždil stovky exponátov vypovedajúcich o živote a zvykoch goralov. Niektoré získaval pri príležitosti hereckých výstupov v rôznych filmoch s horskou tematikou. Sú to viac než 100-ročné pastierske klobúky a amulety, tvorby mladých ovčiarov, staré stoličky a goralské kredence, rodinné, cirkevné a súdne dokumenty a dokonca kufrík suseda Jaśkowho dedka, s ktorým sa ako poddaný c. k. monarchie vypravil na taliansky front, ale dezertoval.

„U Troch madon” sú zhromaždené práce Jána Fudaly – na sklenených obrazoch vystrájajú zbojníci a tancujú bohyne. V poetickej kolibe „Śleboda" je koncentrovaná jeho tvorba a diela iných goralských básnikov. Časťou „Gorczańského raja” je Centrum valašskej kultúry vytvorené za základe historických salašov pastierov zachránených Jaśkom. V záhrade stojí starodávna kaplnka, svoje miesto tu našiel Bolestný Kristus, a medzi cestou a brehom Raby číhajú zbojníci Jánošík, Siarka a Dzielski a čarodejník Bulanda.

V súčasnosti (október 2012) je múzeum zatvorené, ale dcéra umelca plánuje jeho otvorenie. Dátum ešte nebol určený. Aj tak sa samozrejme oplatí prejsť Rabkou a zastaviť sa na ul. Sądeckej 4 a možno iba cez plot nahliadnuť do „raja”.

Pri tejto príležitosti možno tiež vstúpiť do dreveného modrínového kostola sv. Marie Magdalény, kde sídli Múzeum Władysława Orkana. Z neďalekej Poręby pochádzajúci Veľký bard Gorcov dohliadal na jednanie členov Oddielov PTT v Rabke v zriaďovanom múzeu a súhlasil, aby nieslo jeho meno.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie