zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Pustka a najvyššie položené pianino v Európe

Franciszek Smaciarz nepostúpil do ôsmej triedy gymnázia, nespravil maturitu, nepodarilo sa mu urobiť úradnicku kariéru v Krakove. Usadil sa v Gorciach a tvoril ako Władysław Orkan. viac

Oproti Tatrám, medzi nowotarskou dolinou a hadovitou kotlinou Raby, sa zrodilo hniezdo divokých Gorcov. Od romantických Pienin ho odrezal rýchly kamieniecký potok, a od spišskej krajiny ho svojimi vlnami oddelil prudký Dunajec. Opustene stojí nad vrcholmi. A ešte vyššie dvíha hlavu otec ich rodu, zamračený Turbacz (…)”.

Citovaným popisom Gorcov začal Władysław Orkan (1875-1930) svoj román „W roztokach”. Gorczańská zem – kde sa narodil a strávil skoro celý život – sa trvalo zapísala do jeho tvorby. Svoje miesto v Orkanovej poézii a próze našla gorczańská krása, ale predovšetkým obraz biedy poľskej dediny.

 „Orkanówka”

Výpravu po stopách spisovateľa začíname v Niedźwiedziu. Na námestí stoji pomník Orkana. Na cintoríne pri kostole nájdeme hrob Márie Smreczyńskej rodenej Zwierzyńskej – prvej ženy Orkana, a ich jedinej dcéry - Zosi.

Z Niedźwiedzia nás zelené označenie vedie na Turbacz. Po prekonaní cca 3,5 km dorazíme do osady Zagronie nad dedinou Poręba Wielka. Práve tu, v chalupe ležiacej na úbočí Pustky (760 m n.m.) prišiel na svet Franciszek Smaciarz (rodina si neskôr zmenila priezvisko na Smreczyński). O niečo nižšie než je miesto, kde stála rodná chalupa, vystaval románopisec, básnik a dramaturg v rokoch 1903 - 1906 dom, v ktorom sa dnes nachádza múzeum venované jeho pamiatke.

K sídlu spisovateľa vedie alej 10 javorov, ktoré sám zasadil, ako poďakovanie za šťastný návrat z légií. Alej zdobí votívna kaplnka, založená v rovnakú dobu jeho matkou – Katarzynou Smreczyńskou. Dom vo  witkiewiczowskom štýle sa týči v starom sade. Vstup stráži sám Orkan – drevený, vydlabaný spod dláta mszańského umelca Zdzisława Kościelniaka.

V múzeu sú mimo iné zhromaždené Orkanove rukopisy, jeho pracovné nástroje, výtlačky románov, drám, poviedkových zbierok, ním namaľované obrazy, spomienky na službu v 4. Pluku Poľských legionárov a exempláre „Gazety Podhalańské”, ktorej bol spoluzakladateľom. V pracovni stojí pianino. Ako hlásal „mysliteľ z Gorcov” – šlo v svojej dobe o najvyššie položené pianino v Európe.

Pri návšteve „Orkanówky”  je treba mať na pamäti, že tu pobývali vynikajúci predstavitelia vtedajšieho sveta kultúry, okrem iných napr. Leopold Staff, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński alebo Franciszek Mirandola. Spali na senníkoch v podkroví – nedokončeného z dôvodu večných Orkanových finančných problémov.

Do „Orkanówky” možno počas približne 40 minút doraziť aj po žltom chodníku z Koninek  – obce, do ktorej spisovateľ umiestnil dej „Komorníkov”. Múzeum je v prevádzke po celý rok, od utorka do soboty, v hod. 9-16.

S Orkanom pre poklady

Zelená trasa cez Turbaczyk (1078 m n. m.), Wierch Spalone (1091 m n. m.) a Kopieniec (1080 m n. m.) nás po stopách Orkana vedie ďalej až na Czoło Turbacza (1258 m n. m.).

Nachádza sa tu záhadný Diabolský kameň, o ktorom práve Orkan po prvýkrát písal v románe „W roztokach”. Hrdina Franek Rakoczy sa od diabla dozvie o rôznych miestach ukrývajúcich poklady. Tie ležia pod skalou na Czole Turbacza a získa ich osoba, ktorá si prečíta na nej viditeľný nápis.

 Nápis sa na skale samozrejme nachádza, ale existujú rôzne interpretácie jeho pôvodu. Isté je, že sa dochovalo mnoho legiend spojených s Diabolským kameňom a jeho pokladmi. Pamätajme, že podľa gorczańskej tradície sa možno k pokladom dostať len na Kvetnú nedeľu, kedy sa v kostole číta evanjelium.

Poslednou zastávkou je chata PTTK Władysława Orkana pod Turbaczom. Vedľa nej sa nachádza Múzeum kultúry a horskej turistiky PTTK prezentujúce i postavu „Mysliteľa z Gorcov”.

Na schôdzke s filozofom a básnikom

Na spiatočnej ceste sa môžeme vydať po modrej cestičke smerom ku Koninkám (cca 2 hod.). Úsek medzi Czołem Turbacza a Kopieńcom vedie cez prírodnú rezerváciu „Turbacz”. Vytvorená v r. 1927 bola semienkom Gorczańského národného parku. Ako napísal zakladateľ rezervácie, lesník Tadeusz Świerz Zaleski – „K ucteniu zásluh veľkého Syna tejto zeme, ktorý karpatský prales zvečnil vo svojom „Drzewiej”, a ktorý snáď najsilnejšie pocítil dušu goreckého lesa, bola rezervácia nazvaná menom Władysława Orkana”.

Z Turbacza možno tiež zájsť dolu na južné svahy Gorcov do Łopuszej, po stopách kňaza prof. Jozefa Tischnera alebo básnika  Seweryna Goszczyńského.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!