zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Izdebnik

Dedina, ktorej história siaha až do 14. storočia, sa preslávila po celej Haliči vďaka tzv. zdravotným vodkám – všeobecne známemu Jarzębiaku Izdebnickému, nápoju s prídavkom jarabiny, bylín a mladých borovicových výhonkov, vyrábanému kniežaťom Rainerom Habsburgským. viac

Receptúra zdravotných vodiek bohužiaľ zmizla v hmlách uplynulých storočí. Dnes, keď navštívime Izdebnik  na dlhšiu dobu, môžeme relaxovať a odpočívať na agroturistickom statku „W Aroniach”. Jedná sa o farmu, obklopenú lesmi a poľami, stojacu na nevysokom kopci, ďalej od hlavnej cesty. Nachádza sa neďaleko od panského komplexu so zrúcaninou starej Továrne na vodky a likéry. Agroturistika ponúka aktívny odpočinok v sedle (huculovia), nordic walking, pešie a cyklistické výlety.

Názov farmy „W Aroniach” pochádza od krov čiernej jarabiny, ktoré obklopujú dom. Tak veľké množstvo tejto rastliny vytvára neobyčajnú atmosféru – predovšetkým v máji (obdobie kvetu) a na jeseň, kedy listy uchvacujú najrôznejšími odtieňmi červenej. Okrem čiernych jarabín sa na statku nachádza aj čerešňový sad. Vďaka tomu je preslávený svojimi výrobkami – slivkovým džemom, džúsmi a marmeládami. Hospodárstvo „W Aroniach” je jedným z bodov Jantárovej cyklotrasy.

 

V Izdebniku je možné navštíviť aj niekoľko pamiatkových objektov (napr. kostol sv. Margaréty z rokov 1838-1841), a predovšetkým budovu starej pošty. Je to prvok kedysi existujúceho systému konskej pošty spojujúcej Viedeň s Ľvovom. Budova z r. 1780 predstavovala miesto oddychu kuriérov a koní. Súčasný stav objektu nie je bohužiaľ najlepší.

Panský komplex v Izdebniku z 19. storočia tvorí sídlo obklopené krásnym parkom (časť bola založená v anglickom štýle). V jeho pôvodných hospodárskych budovách sa nachádzala aj slávna továreň na výrobu zdravotných vodiek a likérov. V súčasnosti sa tu nachádza ústav sociálnej starostlivosti.

 

 

Arciknieža Rainer Habsburgský sa narodil v r. 1827 v Miláne ako syn synovca cisára Františka I. Predsedal štátnej rade, okrem iného bol aj veliteľom cisársko-kráľovskej zemebrany. Prejavil sa ako milovník a mecenáš umenia (získal zbierku papyrusov z Fajúmu).

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie