zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Lanckorona

Jedná sa o ďalšiu obec zaradenú do Jantárovej cyklotrasy. Očarí vás neobvyklou atmosférou spojujúcou hodnoty drevenej architektúry, blízkosť prírody a historické pamiatky. viac

Lanckorona bola kráľovským mestom. Magdeburgské právo získala v r. 1366 od Kazimíra Veľkého, čo sa prejavilo vytýčením štvorhranného námestia v centre iste starej dediny, nachádzajúcej sa na južnom svahu kopca. Mesto, ležiace mimo komunikačnej trasy, sa nerozvíjalo a zachovalo si tradičný charakter, ktorý sa prejavuje v prízemnej drevenej zástavbe okolo námestia (súčasný stav pochádza z obdobia po požiari v r. 1865).

Z najvyššieho bodu súčasnej dediny (Góry Lanckorońskej, 550 m n. m.) sa ponúka nádherný výhľad na okolité lesy, skaly, závozy a kopce. Medzi historickými objektmi tejto obce si určite musíte prezrieť kostol sv. Jána Krstiteľa z 14. stor. a pamiatkovo chránený (z poč. 20. stor.) novogotický kostolík sv. Kríža na cintoríne a kaplnky barských konfederantov. Pri múzeu funguje aj Pamätná sieň Antoniho Krajewského.

 

Hradná zrúcanina

Na vrcholu Góry Lanckorońskej sa nachádzajú zvyšky hradu vybudovaného vďaka Kazimírovi Veľkému najneskôr v r. 1359. Plnil úlohu strážneho miesta, odkiaľ sa dalo pozorovať malopoľsko-sliezske pohraničie. Kamenná budova bola obklopená suchou priekopou a vjazd do nej viedol z východu. V dobách barskej konfederácie vystavali jej účastníci okolo hlinené bastiónové opevnenie podľa projektov francúzskych vojnových inžinierov. Na konci 18. storočia sa hrad začal meniť v ruinu.

Severná časť hory spolu s hradom bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť kultúrne-krajinnej Kalwarie Zebrzydowskej.

 

Prechádzkové trasy

Okolo samotnej Góry Lanckorońskej je vyznačených niekoľko prechádzkových trás, zaujímavých s ohľadom na výhľady, ktoré sa z nich otvárajú. Tieto trasy sú: Stará kráľovská trasa, Cesta k močiarom, Cesta do starého kameňolomu a slávne: Alej zamilovaných a Alej tichého šepotu. Všetky stoja za pozornosť. Okrem toho je okolie bohaté na trasy pre peších, cyklistov a dokonca aj bežkárov. Dlhší pobyt v Lanckorone, umožňujúci využiť jej turisticko-športové hodnoty, určite zlepší vašu kondíciu a zdravie.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie